Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hacılar üniversite diploması aldı

Hacılar üniversite diploması aldı

PAKİZE YETİMOVA – İslam dini, eğitimi öne alır. İlk emrinin “Oku” olması, “Hikmet mü’minin yitiğidir, nerede bulsa alır” hadis-i şerifi bunun açık göstergesidir.
Birçok eğitim sisteminde olduğu gibi, İslam eğitimi de kademelidir.
Şöyle ki:
Kelime-i Şehadet ile İslam Eğitim Sistemi’ne kayıt olan mü’min öğrenci; namaz ibadeti ile ilkokula başlamıştır. Eğitimde belirli aralıklar ile tekrar önemlidir. Bunun için, namazla ilkokula başlayan mü’min öğrenci günde beş defa düzenli olarak tekrarını yapmalıdır. İyice tekrar etmelidir ki daha sonra devam edeceği eğitim hayatında sıkıntılar yaşamasın.

İlkokulu başarıyla geçen mü’min öğrenci oruç ibadeti ile ortaokula başlar. Bir ay boyunca sıkı bir eğitime tâbi tutulur. Şimdiye kadar nefsinin istediği her şeyi hemen yapan mü’min öğrenci artık disiplinli olmanın gereğini yerine getirmeyi öğrenir. Aldığı bu eğitimle kendi gücünün ve neler yapabileceğinin farkına varır. İstediği takdirde kontrolü kendi eline alabileceğini ve nefsini idare edebileceğini yakinen görür. Bu eğitimi de başarıyla geçen mü’min öğrenci artık lise eğitimine devam edebilir.
Zekât, lise eğitimidir. Artık dersler daha fazla ve daha zordur. Kendi eliyle çalışmış, kendi emeğiyle kazanmış olduğu malından vermesi gerekmektedir bu eğitimde. Çok çalışmış, çok yorulmuştur. Malını biriktirirken nefsinin birçok isteğini ertelemiş, fedakârlıklar yapmıştır. Şimdi ise bu emeklerini vermesi gerekmektedir. Zor bir eğitim sürecidir. Kolay olabilmesi için ilkokul ve ortaokul bilgilerini yinelemelidir.

Lise eğitiminde sosyal hayatı da gözlemlemek zorundadır. Çünkü etrafındaki insanların durumlarından haberdar olmak lise (zekât) eğitiminin en önemli temel dersidir. Bu dersi de başarıyla geçebilen mü’min öğrenci artık üniversiteye gitmek ister, bunun için gayret gösterir.
Ve gün gelir üniversiteden davet alır. Evet, artık o da bir üniversiteli olacaktır. İçi içine sığmaz. Hemen kaydını yaptırır ve eğitimin başlama tarihini bekler. Heyecan doruktadır. Artık eğitimin zirvesinde olacaktır.
Hac ile bu eğitime başlar mü’min öğrenci. Başlar ama hiç de dışarıdan göründüğü gibi değildir. Çok çetin bir eğitim. Aman Ya Rabbi! Başlamıştır bir kere, bıraksa olmaz. Devam etse dersler çok zor, gayret istiyor.
Hemen önceki konulara daha sıkı bir şekilde göz atmaya başlar, gayretinin artması için. Tekrar yaptıkça iştiyakı ve gayreti artar. Karar verir, ne pahasına olursa olsun bu eğitimi tamamlayacaktır. Gayret eder, azmeder tamamlar bu zor ve çetin eğitimi.
Artık üniversite mezunudur. Eğitim tamamlanmıştır.
Üniversite (hac) eğitimini tamamlamış, diplomasını almış ve memleketine dönmüştür mü’min öğrenci. Peki, bundan sonra ne yapacaktır?
Bütün eğitim hayatını tekrar tekrar gözden geçirir ve asıl işin bundan sonra başladığını fark eder. Eğitimler bitmiştir, artık öğrendiklerini hayatına uygulama ve bildiklerini aktarma vaktidir.
Bu kadar eğitimin asıl gayesi, sosyal hayatta beraber yaşadığımız her şeye; insan, hayvan, bitki, taş, toprak vs. Allah’ın rızası doğrultusunda bakmaktır. Ve bunu başarabildiği ölçüde yükseköğretimde (ebedî hayatta) kendine göre bir kadro bulacaktır.

Etiketler