Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hak-İş’in adalet yürüyüşü

Sümeyye Aksu
Hak-İş’in adalet yürüyüşü

CHP ve HDP’li belediyelerden işçilerin çıkarılmasını protesto etmek için Hak- İş’e bağlı Hizmet-İş tarafından orgazine edilen ‘Emek ve Adalet Yürüyüşü’ dün başladı. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın Bolu Belediye Başkanlığı binası önünde yaptığı basın açıklamanın ardından Bolu’dan Ankara’ya yürüyerek ulaşmak için yüzlerce sendika üyesi yola çıktı. 200 Km’lik yürüyüşün, 22 Haziran Cumartesi günü CHP Genel Merkezi önünde tamamlanması planlanıyor.

“HİÇBİR İŞÇİYİ İŞİNDEN ETMEYECEĞİZ”

Hak-İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan Bolu Beedyesi önünde yaptığı açıklamalarda tehtitle işlerinden istifa ettirilen işçiler için yürüyüş öncesi şöyle konuştu; “Baskılarla, tehditlerle, sürgünlerle sendikalarımzından istifa ettirilen arkadaşlarımız her gün artarken noterlerden taahütnameler yayınlayarak ‘biz hiçbir işçileri işinden etmeyeceğiz’ diyen, Kur’an-ı öpen Bolu Belediye Başkanı şimdi nerede? İşçileri kandırdınız, ama Allah’ı kandıramayacaksınız. Gün gelecek devran dönecek başkan işçiye hesap verecek” Mahmut Arslan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da seslenerek Mersin’de verdiği taahhütlerinin arkasında durmasını istedi.

“EMEK HIRSIZLARINA KARŞI MEYDANLARDA DİRENİYORUZ”

“Biz millet iradesine saygılıyız. Bolu halkının verdiği oylara saygılıyız. Biz ‘işçilerimizle uğraşmayacağız’ diyenlerin sözünü tutmasını istiyoruz. Noterden taahhütname yayınlayıp milleti kandıranlara sesleniyoruz. Sözünüzü yerine getirin. Geliniz ey Kılıçdaroğlu, Ey CHP’li yetkililer bizi duyun, bizi anlayın, işimizi, aşımızı ekmeğimizi istiyoruz. Bu işten çıkarılan işçilerin tek suçu Bolu Belediyesi’ne hizmet etmek. Zalimelere karşı, emek hırsızlarına karşı meydanlarda direniyoruz.” Yürüyüşe, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAKİŞ’e bağlı sendikaların genel başkan ve yöneticileri, Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılan 97 emekçiler ve ailelerinin yanı sıra, Antalya Büyükşehir, İzmit Belediyesi, Çanakkale/Bayramiç ve İzmir/Menderes belediyelerinde işten çıkarılan işçiler ile işçilerin iş akdini fesheden diğer belediyelerden binlerce işçi katıldı.