Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

HAK İŞ’ten 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü açıklaması: Basını örgütlenmeye davet ediyoruz

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, her türlü ekonomik ve sosyal hakların korunma altına alınması adına basını Medya İş Sendikası çatısı altında örgütlenmeye davet etti.

İbrahim Seçkin Talaş
HAK İŞ'ten 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü açıklaması: Basını örgütlenmeye davet ediyoruz

İbrahim Seçkin Talaş / Ankara / Özel Haber

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Arslan, gazetecilerin her türlü ekonomik ve sosyal haklarının korunma altına alınması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasının temel öncelik olması dileğiyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü içtenlikle kutladıklarını belirterek, “Dünyaya açık, ülkesinin ve insanlığın meselelerini yakından takip eden, her konuda söyleyecek sözü olan, gerçeklerin en doğru ve en hızlı biçimde kamuoyuna aktarılmasını sağlayan basın emekçileri, toplumun sesi olma konumundadır. Bu görevi yerine getirirken kimi zaman canları pahasına, gece gündüz demeden özverili bir şekilde çalışmaktadırlar” dedi.

“HAKLARINI ARAMAYA DAVET EDİYORUZ”

Kovid-19 salgınının en yaygın olarak yaşandığı dönemlerde, toplumun büyük bir kesiminin eve kapandığı, evlerinden çıkamadığı dönemlerde görevlerinin başında olan gazetecilerin geldiğini belirten Arslan, “Neredeyse bütün sektörlerde çalışmaların durduğu, evden çalışmaların yapıldığı dönemlerde bile halkın haber alma hakkı için görevlerini yerine getiren gazetecilere teşekkürlerimizi iletiyoruz. Tüm basın emekçilerini, Konfederasyonumuz bünyesinde bulunan Medya-İş Sendikamızın çatısı altında örgütlenmeye ve haklarını aramaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“ŞARTLARIN İYİLEŞTİRİLMESİ ÖNCELİK OLMALI”

Basının, demokrasinin temel taşlarından bir tanesi olduğunu, kamuoyunun hızlı, doğru, tarafsız haber alma hakkını temin etmesi demokratik ülkelerin en belirgin göstergesi olduğunu belirten Mahmut Arslan, gazetecilik mesleğinin fedakârlık ve sorumluluk isteyen, zor şartlarda yapılan, toplumun bilgilendirmesi noktasında oldukça önemli bir meslek olduğunun altını çizerek, “Gazetecilerin her türlü ekonomik ve sosyal haklarının koruma altına alınması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması temel öncelik olmalıdır” ifadelerini kullandı.