Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Halkı ekmeğe ve bir bardak suya muhtaç etmek kimsenin hakkı değil”

“Halkı ekmeğe ve bir bardak suya  muhtaç etmek kimsenin hakkı değil”

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, bazı ilçelerde kazılan hendeklerin terör örgütü PKK’nın izlediği yeni bir strateji olduğunu söyledi.
Miroğlu, Mardin’de Türkiye Gençlik Vakfı’nca bir düğün salonunda düzenlenen tanıtım toplantısına katıldı. Miroğlu, katıldığı televizyon programında karşı karşıya geldiği HDP’li milletvekillerinin, sürekli partilerinin hendek kazılan ilçelerde aldıkları oy oranlarını dile getirdiğini aktardı. Vatandaşın önünden geçtiği hendeklerin içerisine doldurulmuş bombaların izahı olmadığını dile getiren Miroğlu, şöyle konuştu:
“Kimse bize o hendekleri kazan gençlerin 90’lı yıllardan etkilendiklerinden bunları kazdıklarını söylemesin. Çünkü benim de o zaman şunu sormaya hakkım olur. Meclis’teki milletvekillerinin hiçbirisinin çocuğu neden o hendeklerin başında değil? Neden sadece yoksul Kürtler o hendeklerin başında? Belediye başkanı veya HDP’li arkadaşlarımızın çocukları travmasız büyümediler mi ki hiçbirisinin çocuğunun dönüp, o hendeklere baktığı yok?”

“İÇİMİZ KAN AĞLIYOR”

Hendeklerin ve sokağa çıkma yasağının olduğu birçok ilçede çok sayıda can kaybının yaşandığını anımsatan Miroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bunların bir kısmı sivil insanlar. Çok büyük üzüntü duyuyoruz, içimiz kan ağlıyor. O sivilleri tedavi eden doktorlarla görüştüğümüzde ağlamaklı oluyoruz. Milletvekili olarak durumumuz parlak değil. Çünkü bu bölgede ihlallerin yaşanmaması için halkımıza söz verdik. O sözü sonuna kadar yerine getirmeye hazırız.”
Milletvekili Miroğlu, sokağa çıkma yasağının olduğu ilçelerde tarihi alanların da tahrip edildiğini ifade ederek, “Nusaybin’de ve Sur’da aynı şeyi yaparsanız sonuçta geleceğiniz yer, size karşı ‘Çatışma istemiyoruz’ diyen Tahir Elçi gibi değerli bir hukuk adamının da hayatına bilerek veya bilmeyerek son verirsiniz. Herkes bu cinayeti spekülasyon konusu yapıyor. Ortada spekülasyon yapılacak hiçbir şey yok. Tahir Elçi, oraya tarihe karşı girişilmiş zulüm olduğunu ifade etmek için gitti” ifadelerini kullandı.

“BU DEVLET KİMSEYE MECBUR OLMAZ”

HDP’yi eleştiren Miroğlu, “Devlet, Abdullah Öcalan’a mecbur olacak’ demek politika değildir. Bu devlet hiç kimseye mecbur olmaz. Bu devlet, barış ve huzur olsun diye makul şartlarda herkesle görüşür, diyalog kurar. Hiç kimse hendekleri kazanlarla oturup müzakere etmeyecek, bunu hepimiz biliyoruz” diye konuştu.
Miroğlu, 90’lı yıllarda mağduriyet yaşayanların sokak ortasında Medeni Konak gibilerini infaz etmeye hakkının olmadığını belirterek, “Hendek kazıp halkı evinden çıkamaz hale getirmek, ekmeğe ve bir bardak suya muhtaç etmek hiç kimsenin hakkı olmamalıdır” dedi.
MARDİN AA

Etiketler