Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Hayat boyu ‘merhamet’

Ankara’da 1,5 yıldır sokakta yaşayıp mendil satarak geçimini sağlayan Hasan Maden’le ilgili milyonların izlediği videoyu çeken kişi Akademisyen Erdinç Yüncü, gazetemize konuştu. Yüncü, insanların merhameti hayat boyunca ön planda tutmaları gerektiğini söyledi.

İbrahim Seçkin Talaş
Hayat boyu ‘merhamet’

Diriliş Postası Muhabir İbrahim Seçkin Talaş/İstanbul

Akademisyen Erdinç Yüncü, güzel bir yüreğin sokaklardan kurtulmasına aracı olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.  Yüncü, videoyu çekmeden önce Hasan Maden’in konuşmalarından etkilendiğini söyledi. Hasan için kalıcı bir çözüm bulmak amacıyla videoyu çektiğini belirten Yüncü,  “Ondan kağıt mendil alarak onun otelde kalmasına yardımcı oldum ancak bu bir çözüm değildi. Köklü bir çözüm olmalıydı. Gönlüm razı olmadığı için videoyu çekmek istedim” dedi. Hasan’ı  Kızılay Yüksel Caddesi üzerinde gördüğünü ve “Mendil alır mısınız?” sorusuna kayıtsız kalmadığını belirten Erdinç Yüncü, Hasan Maden’in farklı geldiğini söyledi. Hasan Maden’le 15-20 dakika konuştuklarını 200 metre yürüdüklerine değinen Akademisyen Erdinç Yüncü, kendisine bu süre zarfında durumunu sorduğunu belirterek, neden selpak sattığını, nerede kaldığını, aile durumunu merak ettiğini sözlerine ekledi.

Akademisyen Erdinç Yüncü

 

“MUTLULUK VERİCİ BİR DURUM”

Daha önce Almanya’da yaşadığını Akademisyen Yüncü, Ankara’ya gelir gelmez bu olayı yaşadığını aktararak, “Birisinin hayatına doğru bir şekilde pozitif bir etki yapmış oluyorsunuz. Son derece mutluluk verici bir şey aslında” diye konuştu. Genelde sosyal medya platformlarında vakit geçirmediğini anlatan Yüncü, Hasan Maden’in videosunu da öncesinde arkadaşlarına attığını söyledi. Arkadaşlarının sosyal medya üzerinden paylaşım yapmasıyla videonun yayıldığını açıklayan Yüncü, “Bireysel olarak ön plana çıkmak istemedim. Amacım kişi olarak arkada durmaktı. Niyet Hasan’a yardımcı olmaktı. Buna özen de gösterdim ancak televizyon ve radyolar, gazeteler Hasan’ın tedavi süreciyle bana ulaştı” ifadelerini kullandı.

“HASAN, KENDİNİ GÜZEL İFADE ETTİ”

Videoyu çekerken Hasan’ın konuşması karşısında ne hissettiği sorusunu cevaplayan Yüncü, “Hasan’a yardım etme hissi oluştu. Bu çocuğun sağlam duruşlu olması, her şeyin gelip geçici olduğunu uyarması, Allah’a olan inancı, sınandığımızla ilgili sözleri, yastık ve yorgana olan özlemini güzel bir dille anlatması beni etkilediği gibi Türkiye’yi etkiledi. Her şeye rağmen hayattan şikâyetçi değil. Kimseyi suçlamıyor. Dilenmiyor. ‘İŞ-KUR’a başvuracağım’ demesi onun kimseye eyvallahının olmadığını gösteriyor. Allah’a olan inancı umudunu kaybetmediğini gösteriyor. Boyun eğmiyor, tutunuyor.”

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri