Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Hazırlıklar tamam!

Kirli siyasi hesaplar üzerinden birileri “savaşa giriyoruz” algısıyla Türkiye’nin terörle mücadelesini akamete uğratmaya çalışıyor...

Hazırlıklar tamam!

Oysa hiçbir ülkeyi hedef almayan Türkiye sadece hem yurt içinde hem yurt dışında aylardır gerçekleştirdiği terör operasyonlarının bir yenisi için hazırlıklarını tamamladı.

Türkiye’nin Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonu için Özel Kuvvetler Akçakale’ye intikal etti. Bunun yanı sıra çeşitli birliklerden takviye amaçlı Suriye sınır hattına gönderilen zırhlı personel taşıyıcılardan oluşan yaklaşık 50 araçlık konvoy, gerekli ikmalleri yapmak için Hatay’ın Kırıkhan ilçesine geldi.
İkmalin ardından yoğun güvenlik önlemleri altında konvoy, Suriye sınır hattına doğru yeniden yola çıktı. Askerlerin ve mühimmatın ihtiyaç duyulan sınır birliklerine konuşlandırılacağı öğrenildi.

TÜRKİYE İÇİN KRİTİK HEDEF

ABD güçlerinin, Suriye’nin kuzeyindeki Tel Abyad ve Resulayn’dan çekilmesi, Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyon sürecini hızlandırdı.

Operasyon hazırlıklarını sürerken güvenli bölge sınırının neden bu kadar önemli olduğu konusunda yeni bir detay ortaya çıktı. Buna göre Tel Abyad ve Resulayn bölgesindeki ABD kuvvetleri güneydeki M4 otoyoluna yakın hatlara, Ayn İsa bölgesine çekildi. ABD’nin oyalama taktiği karşısında Türkiye 32 km konusunda ısrar etti. Bunun en önemli nedeni ise bölgede bulunan M4 Karayolu.

CAN DAMARLARI KESİLECEK

Bu yol terör örgütlerine hizmet eden, bütün silahların, yaşam malzemelerinin, teçhizatlarının kullanıldığı yol olarak biliniyor.

Türkiye, M4 otoyolunu kontrolü altına aldığı takdirde, bütün terör gruplarının muhimmat taşıdığı ilgili yolunu ve teröristlerin can damarı haline gelen hattı kesmiş oluyor.

PKK’DA OPERASYON PANİĞİ
Terör örgütü YPG/PKK’lı teröristlerin, Ceylanpınar ilçesinin karşısındaki Rasulayn’da korku ve panik havasındaki hazırlıkları görüntülendi. Sınır hattında bulunan bazı evlerin damlarını ve camlarını brandalarla kapatan teröristlerin, ağaçlık alanların çevresini de branda ve bez parçalarıyla kapatarak mevzi hazırladığı görüldü. Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon öncesi TSK ve ÖSO’nun eller tetikte beklerken terör örgütü PKK/YPG’nin yeni zulmü baş gösterdi. Kendi ailelerinin bölgeden kaçmasına izin veren örgüt, sivil halkın operasyon öncesi şehirden çıkışına engel olduğu ortaya çıktı. Örgütün amacı ise “siviller katlediliyor” yalanıyla operasyonu karalamak.

MENZİLİ 40 KM

Terör örgütü elinde bulunan füze ve roketlerin menzili 40 km, Türkiye ısrarcı olduğu güvenli bölge mesafesini oluşturduğu takdirde bu konuda da büyük bir güvenlik sağlamış olacak. Fırat Kalkanı Harekatı’ndan sonra teröristler Suriye’den attıkları havan toplarıyla Hatay’ın ilçe ve köylerine saldırıda bulunmuşlardı.

SINIRA İŞ MAKİNESİ VE KOMANDO SEVKİYATI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere komando takviyesi sürüyor. Çeşitli bölgelerden Hatay’a gelen çok sayıda komando, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinden geçerek Gaziantep istikametine doğru hareket etti. Komandoların sınır birliklerine takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi. Dahası bazı askeri helikopterlerin sınırda uçuş yaptığı görüldü.

Diğer yandan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere iş makinesi takviyesi yapıldı. Şanlıurfa’daki resmi kurumlara ait iş makineleri güvenlik önlemleri altında Şanlıurfa-Akçakale kara yolundan geçerek ilçeye ulaştı. İş makineleri, ilçede konuşlanan askeri araçların bulunduğu noktaya sevk edildi.