Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“HDP’ye oy vermediğimiz için belediye, arazimizi elimizden alıyor”

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesinde yaşayan bazı vatandaşlar, “HDP’ye oy vermedikleri için büyükşehir belediyesinin arazilerini ellerinden almaya çalıştığını” ileri sürdü.

Talaytepe Mahallesinde “Kent Ormanı” projesi kapsamında ağaçlandırma çalışması yapan belediye ekiplerine, “ağaçlandırmanın arazilerinde yapıldığını” öne süren bazı mahalle sakinleri tepki gösterdi.

Belediye ekipleri ile mahalle sakinleri arasında çıkan gerginlik üzerine polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

Mahallede yaşayan vatandaşlardan Yasin Bakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediyenin ağaçlandırma çalışması yapmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

“Belediye zor kullanıp arazilerimizi elimizden almaya çalışıyor” diyen Bakır, tapu kayıtları olduğunu belirtti.

Bakır, “Zaten bize bir hizmet yapılmıyor. Belediye HDP’ye oy vermediğimiz için bu oyları bize koz olarak kullanıyor. Demokraside herkesin fikrine saygı duyulması gerekir. Hizmete gelince hizmet yapmıyorlar oy talep ettiklerinde biz de oy vermiyoruz. Oy vermediğimiz için de bize hizmet yapmıyor ve bu tür sıkıntıları çıkarıyor. Belediye zor kullanıp arazilerimizi elimizden almaya çalışıyor” dedi.

Mehmet Bakır da belediye ile yaşadıkları problemin seçimlerde kullanılan oylardan kaynaklandığını iddia etti.

Casım Gün ise belediyenin kendilerine zulüm ettiğini öne sürerek, dedelerinden kalan arazilerinin ellerinden alınmak istendiğini ileri sürdü.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç ise “belediye tarafından mahalle sakinlerinin arazilerinin işgal edildiği” yönündeki iddiaların asılsız olduğunu savundu.

Sevinç, çalışmanın yürütüldüğü arazinin bir kısmının TOKİ’den imar planı kapsamında devredildiğini, bir kısmının ise kamulaştırıldığını belirterek, “Hukuksuz bir şey yapmıyoruz. Eğer, bir hukuksuzluk varsa iddia sahipleri İdare Mahkemesine başvurarak, yapılan işlemi durdurma kararı alabilir” şeklinde konuştu.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!