Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Hendekler tek tek yok edilecek’

'Hendekler tek tek yok edilecek'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ordu’da Kumru Belediye Başkanlığını ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“Doğu ve Güneydoğu’da devam eden terör olaylarına ilişkin düşünceniz nedir” sorusuna kurtulmuş, “Şundan milletimiz emin olsun; terörle mücadeleye sonuna kadar kararlıyız” yanıtını verdi.

Kurtulmuş, “Bu hendeklerin her birisi tek tek yok edilecek. Bu hendekleri kazanların hepsi bulunup yargının önüne çıkarılacaktır. Terörle mücadele irademizden hiçbir şekilde taviz vermeden Allah’ın izniyle Türkiye’nin her yerini selamete kavuşturacak bir planı uygulayacağız. Türkiye 1990’ların o antidemokratik dönemine asla geri dönmeyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, terörle mücadelenin başka bir şey olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Demokrasinin tahkim edilmesi ise başka bir süreçtir. Bu memlekette yaşayan bütün yurttaşlarımızın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terör örgütünün baskısı altında neredeyse yıllarca inim inim inleyen Kürt kardeşlerimizin de hakkını, hukukunu korumak bizim hükümet olarak vazifemizdir. Türkiye’de terör hiçbir zaman hedefine ulaşamayacaktır. Terörle mücadele yaparken her birisi bizim kardeşlerimiz olan, bu memlekete, bu topraklara, bu vatana, bu kültüre bağlı bütün yurttaşlarımızın tamamının hakkını hukukunu geliştirmek vazifemizdir. Bu anlamda Türkiye’de yaşayan herkesin özgürlüklerini, bireysel haklarını, onurunu korumayı sürdüreceğiz.”

“Aslolan milletin güçlü olmasıdır”

Kurtulmuş, Kumru ilçesinde Anadolu İmam Hatip Okulu Kompleksi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin eylem planının açıklandığını anımsattı.

Seçim kampanyası boyunca “oylar sizden, hizmet bizden” dediklerini belirten Kurtulmuş, “1 Kasım’dan sonra 4 yıl boyunca Allah’ın izniyle başka bir seçim yok. Bu 4 yıl boyunca Türkiye’nin ekonomik ve siyasi olarak daha ileri gitmesi için ne lazımsa elimizden gelen gayretle bunları inşallah yapmayı başaracağız. Bu anlamda hem ekonomide reform programlarını takip edeceğiz hem siyasi, hukuki reform programlarını gerçekleştireceğiz hem de bu çerçevede toplumsal bütünleşmeyi sağlayacak adımları atacağız” diye konuştu.

Kurtulmuş, dün vatandaşın bir haftalık, bir aylık, altı aylık ve bir yıllık planları dinlediğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Bütün bu reform programının amacı bir cümleyle özetlenebilir. Aslolan devlet değil, aslolan millettir. Milletin güçlü olmasıdır. Milletin ekonomik olarak güçlü olmasıdır, milletin halk ve özgürlükler bakımından güçlü olmasıdır, milletin eğitim bakımından güçlü olmasıdır, milletin geleceğe her alanda daha güçlü hazırlanmasıdır. Devletse bunu sağlayan bir mekanizmadan ibarettir. İşte bu çerçevede, bu kararlılıkla devleti milletin hizmetkarı haline getiren kararlılıkla ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ inancıyla bu reformları uygulayacağız.”

“Bu millet, terör belasını ilanihaye sona erdirecektir”

Türkiye’nin zor bir coğrafyada yer aldığını vurgulayan Kurtulmuş, “Dün Kocatepe Camisi’nde, Sur’da şehit olan polis kardeşimizin evladı…Bu kadar vicdansızlık, bu kadar insafsızlık, bu kadar canilik olmaz. İki yavrusu var. Biri yanımızda. Çocukcağız tören boyunca sürekli hıçkırıklarını içe atarak ağlamasını göstermemek üzere…Ufacık, 6 yaşındaki çocuk o kararlılıkla durdu ama sonunda dayanamadı. Bu kadar hain bir şekilde terör devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“Nevzuhur bir millet değiliz”

Kurtulmuş, bir taraftan terör bir taraftan Rus uçağının düşürülmesiyle birlikte ortaya çıkan bir durum olduğuna dikkati çekerek, “Bunları hep izliyorsunuz, ‘eyvah ne olacak’ diyorsunuz. Allah’ın izniyle hiçbir şey olmayacak. Türkiye’nin başına niye bunlar geliyor? Sakın karamsarlığa kapılmayın. Yüksek dağların dumanı çok olur. Dünyanın en zor coğrafyasında yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’nin sıradan bir ülke olmadığına işaret eden Kurtulmuş, “Nevzuhur bir millet değiliz. Büyük bir tarihe, büyük bir geçmişe sahibiz. Onun bugüne getirdiği bir sürü böyle problemler olduğu gibi ama bize verdiği çok önemli katkılar, kazançlar da var. Biz bu problemleri aşacağız, kazançlı yoldan devam edeceğiz. Bu birikimimizi daha ileriye götürmenin ilk şartı da devletle milletin bütünleşmesidir. İnşallah milletle bütünleşmiş bir devlet anlayışı, 2023’ün Türkiye’sini daha güçlü kılabilecek bir anlayıştır. Bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!