Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Himmet’ adı altında zorla para toplandığı tespit edildi

'Himmet' adı altında zorla para toplandığı tespit edildi

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 1 yıldır yürütülen soruşturma kapsamında bir derneğin “himmet” adı altında zorla para topladıkları tespit edildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, yaklaşık 1 yıl önce bir kişinin şikayeti üzerine ilçede faaliyet gösteren Trakya Aktif Genç İş Adamları Derneğinin (TAGİD) Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ / PDY) tarafından yönetildiği iddiaları üzerine Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Yapılan soruşturma kapsamında 2006 yılında kurulan ve bu zamana kadar yönetim kurulunda görev yapan 46 kişi hakkında yurt dışı yasağı koyan savcılık, dernekte dosyalarla bilgisayarlara el koyarak, incelemeye aldı.

Çalışmalar sonucunda derneğin, iş adamlarının dini duygularını kullanarak ve yurt dışı gezileri düzenleyerek “himmet” adı altında para topladığı ve vermeyen kişileri ise vergi konularında ve adli mercilerin adını kullanarak tehdit ederek para aldığı belirlendi.

Örgütün tam olarak ne kadar para topladığının ise soruşturma sonucunda belli olacağı bildirildi.

Aynı çalışma kapsamında derneğe arama yapılacağı gün kasada “himmet” adı altında bulunan yaklaşık 12 milyon liranın ise aynı yapıyla bağıntılı olduğu belirlenen okullara havale yoluyla gönderildiği tespit edildi.

Bu arada 17-25 Aralık operasyonlarından sonra dernekten istifa etmek isteyen iş adamlarının dilekçelerinin işleme alınmadığı, bazılarının noter yoluyla üyeliklerini sonlandırdıkları kaydedildi.

Etiketler