Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

HİTAM’dan Hicri takvim farkındalığı

HİTAM’dan Hicri takvim farkındalığı

Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi (HİTAM) Hicri 1439 yılının 20 Eylül Çarşamba günü akşam namazı ile başlaması münasebetiyle kamuoyunda Hicri Başlangıç farkındalığının artırılması için Üsküdar Müftülüğü ile birlikte bir dizi etkinlik düzenliyor.

Hicri takvimde yeni gün, akşam vaktiyle girmektedir. 20 Eylül 2017 Çarşamba akşamı akşam ezanıyla birlikte yeni Hicri yıl (H.1439) yani 1 Muharrem 1439 başlıyor.

HİTAM Başkanı Erhan Bağ, 20 Eylül 2017 Çarşamba akşamı akşam ezanıyla birlikte yeni Hicri yıl (H.1439) yani 1 Muharrem 1439 başlayacağını ifade ederek “Gün Akşamla Başlar!” sloganıyla etkinlikle düzenleyeceklerini söyledi.

Kur’an-ı Kerim ay hesabına göre indirilmiştir

Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi (HİTAM) Başkanı Erhan Bağ,” Hicri Başlangıcı, toplumumuzda zaman bilincinin daha da gelişmesi için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Günü saatlere bölmüşüz, ancak ibadet hayatımız, Ay takvimi düzeneğinde seyreden zamana göre planlanmış durumda. Peygamberimizin (sav) Mekke’den Medine’ye hicretini tarih başlangıcı olarak alan Hicri Takvim, Ay hareketlerine göre zamanı bölümlere ayırır. Hicri takvim bilincini geliştirmek, günlük hayatımızı daha düzenli bir şekilde organize etmemizi sağlayacaktır. Hicri Takvim başlangıcını çok önemsiyoruz. Zira Kur’an-ı Kerim, mesajının tamamını ay takvimi esâsına göre indirmiştir.” dedi.

Farkındalık oluşturma çabasındayız

Biz, ibadet hayatımızın düzenlemelerini bu takvime göre yapmaktayız. Önemli günlerimizi, doğum günlerimizi de buna göre baz almamız yerinde olacaktır diyen Bağ,

“İslam’ın 5 şartından biri olan farz orucun tutulacağı Ramazan Ayı’nın başlangıcı, Kadir gecesi, kandil geceleri gibi özel ibadet zamanları, Hac ibadetinin ne zaman başlayacağı, çok önemli ibadet ve sosyal birliktelik günlerimiz olan dini bayramlarımızın ne zaman başlayacağı gibi temel konular hep Hicri Takvime göre belirlenmektedir. O halde biz Müslümanlar için “Zaman Algısı” kavramı çok daha farklı bir hüviyet kazanmaktadır. Bizler tam da bu yüzden “Hicri Takvim” için toplumda bir farkındalık oluşturma çabası içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Etkinlikler Düzenlenecek

Başkan Bağ sözlerini şöyle sürdürdü;

“HİTAM ve İstanbul Sosyal Gelişim Derneği iş birliği ile 20 Eylül 2017 Çarşamba günü akşam ezanı ile başlayacak olan Hicri 1439 Yılı ve 1 Muharrem münasebetiyle Üsküdar Valide-i Cedid Camii önünde halkımıza aşure tatlıları ikram edeceğiz, etkinliğimizi ziyaret edenlere Hicri Doğum günlerini gösteren bir de doğum günü kartı hediye edeceğiz. Akşam namazından sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mealinin okunmasının ardından sanatçı Ahmet Şahin Muharremiyeler (Muharrem Ayı’na özgü ilâhî ve kaside) okuyacaktır. Programda, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Yasin Pişgin “Hicrî Zaman Kavramı ve Müslüman” konulu bir konuşma yapacaktır. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Üsküdar Müftüsü Dr. Enver Osman Kaan’ın yapacağı duadan sonra yatsı namazı eda edilecek ve program sona erecektir. Tüm halkımızı etkinliğimize davet ediyoruz”