Son Dakika

Hocalı için adalet!

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Ermeni çeteleri tarafından 26 Şubat 1992’de ablukaya alınıp sabahına bir vahşetin gün yüzüne çıkışına neden olan Hocalı katliamı, Türkiye’de anılıyor.
Hocalı için adalet!

Sovyet Rus ordusunun kalıntısından oluşan 366’ncı Motorize Alayından 18 subayının da yer aldığı vahşet gecesinde 106’sı kadın, 70’i yaşlı ve 63’ü çocuk olmak üzere 613 Müslüman hayatını kaybetti. Katliamın üzerinden 27 sene geçmesine rağmen halen hiç kimse cezalandırılmadı.

İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Hocalı Katliamı, Sovyet Rusya’nın ileri karakolu olan Ermeni çeteleri tarafından Azerbaycan Müslümanlarının hunharca katledilmesiyle son bulsa da halen işgal altında olan Karabağ’da adalet arayışı devam ediyor.

Hocalı katliamının yıl dönümünde uluslararası hukuk mecralarında gerçekleştirilen mücadeleye dair Diriliş Postası muhabirine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Aygün Attar, Hocalıda yakınlarını kaybeden aileler, Azerbaycan ve Türkiye’nin yetkili makamlarının gerekli başvuruları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yaptığını belirtti.

Prof. Dr. Attar, 'Uluslararası hukuk camiasında Hocalıda yaşananların katliam olduğu sonucuna ilişkin belge yayınlandı. Yalnız biz bunu yeterli bulmuyoruz. Katliam ve soykırım olarak büyük bir fark var. Soykırım olarak kabul edilmesi için kamuoyunu davet ediyoruz. Benim somut olarak önerim Hocalının yıl dönümünü sene içerisine yayarak ısrarlı bir şekilde dile getirilmesidir' diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN HAKLI GEREKÇESİ

Hak ve adaletin tecellisi için faaliyetlerin arttırılması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Aygün Attar, Hocalının Soykırım olarak tanınması için çabaladıklarını ifade etti.

Hocalı Katliamının her yıl dönümünde TBMM’de soykırım olarak tanınması için kamuoyu oluşturulmasına dair söylentilere cevaplayan Prof. Dr. Aygün Attar, “Hocalının soykırım olarak tanınması gerekir diye düşünüyorum. Konuşmamda da söyledim. Türkiye, Hocalı Soykırımını Azerbaycan’ın yaşadığı aynı acıyı yaşıyor. Aynı ilgiyi gösteriyor. TBMM’de kabul edilmemesinin nedeni 1915 sözde soykırım olaylarının diğer meclislerde kabul edilip Türkiye’nin önüne getirilmesidir” dedi.

Dünyada lobicilik faaliyeti yürüten Ermeni Diasporalarının 1915 Sözde Ermeni Soykırımı iddialarını, Batı ülkelerinin meclisinde tanıtarak Türkiye’ye karşı kullanmaya çalıştığına değinen Prof. Dr. Aygün Attar, Türkiye’nin “tarih parlamentolarda yazılmaz” teziyle çelişmemek adına TBMM’de Hocalıda yaşanan katliamı soykırım olarak tanımadığını söyledi.

1915 olaylarıyla Hocalı katliamının hukuksal olarak aynı olmadığını dile getiren Prof. Dr. Aygün Attar, Hocalının yakın tarihte gerçekleştiğini belirterek, Hocalıda Ermenistan’ın işgalinin devam ettiğinin altını çizdi. Hocalı katliamını dünyada 20’ye yakın ülkenin soykırım olarak tanıdığını söyleyen Attar, “Bana göre Hocalının soykırım olarak tanınmasında bir engel yoktur” ifadesini kullandı.

ÇÖZÜME ENGEL: DİASPORA

Prof. Dr. Aygün Attar, yakın gelecekte Dağlık Karabağ meselesi üzerinden Ermenistan iç politikasının Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine etkisine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

Attar, Paşinyan yönetiminin sandıktan çıkmasının ardından Türkiye’de, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin değişebileceğini ümit edenlerin yanlışa düştüğünü vurguladı.

Prof. Dr. Attar, Ermenistan yönetimine ilişkin şunları söyledi:

Paşinyan da kendisinden önce de o makamları işgal eden insanlar gibidir. İlişkilerin değişimi için Türkiye’nin öne sürdüğü ambargonun kaldırılmasının tek şartı da Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesiydi. Bölge devletlerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesidir. Paşinyan öncekiler gibi bunu bir kenara koyarak ilişkileri devam ettirmek istediğini belirtti

Ermeni Diasporasının ticari yönüne dikkati çeken Prof. Dr. Aygün Attar, Ermenistan’ın Türkiye-Azerbaycan arasındaki sorunlarının çözülmemesinden yana olduğunu belirterek, Diasporanın bu durumu siyasi bir koz olarak kullandığına değindi. Attar, “Diaspora, sorunlar çözüldüğünde varlığının ortadan kalkacağını biliyor. İşgal siyasetinin devamını istiyor” diyerek sözlerini tamamladı. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.