Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

HSYK 1. Daire Başkanı Halil Koç: FETÖ kendi amacı için yargı ve devlet gücünü kullandı

HSYK 1. Daire Başkanı Halil Koç: FETÖ kendi amacı için yargı  ve devlet gücünü kullandı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı Halil Koç, son yıllarda yaşanan olaylar nedeniyle yargıda büyük bir güven sorununun ortaya çıktığını belirtti.
“Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) kendi amaçları doğrultusunda yargı gücünü ve devletin gücünü kullandığını gördük” diyen Koç, “Bu, çok tehlikeli bir olaydı, olguydu. Dolayısıyla bu kesinlikle kabul edilmeyecek bir şeydi. Hiçbir devlet kendi içinde farklı bir grubun kendi gücünü kullanarak kendine karşı birtakım hareketler içine girmesini kabul edemez” şeklinde konuştu.
Halk nezdinde yargıya karşı güvensizlik sorununu oluşturan en büyük nedenin de bu yapı olduğuna işaret eden Koç, “Yargıyı birtakım kazanımlar elde etmek için bir araç olarak kullanmak isteyen bir grubun yaptığı uygulamalar, maalesef yargımızı bu hale getirdi. Halk nezdinde bu güven bunalımını oluşturdu” ifadelerini kullandı.

“OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEM YAŞADIK”

Türkiye’de güçler ayrılığı ilkesini savunduklarına dikkati çeken Koç, şu ifadeleri kullandı:
“Elbette yargı bağımsızlığını savunuyoruz; fakat onun kadar önemli olan tarafsızlık unsurunu da önemsiyoruz. Bağımsız bir yargının, tarafsızlığını yitirmiş insanların elinde ne hale geldiğini gördük. Maalesef çok olağanüstü bir dönem yaşadık. Bunun izlerini ve emarelerini ortadan kaldıracak çalışmalarımızı yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.”
Hem söz konusu yapıyla mücadele hem de yargının hak ettiği yere gelmesi için çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Koç, şunları söyledi:
“Herkesin yargı kararına saygı duyduğu bir ülkeyi arzuluyoruz. Hangi saikle karar verdiği endişesi taşımayan bir yargı sistemini istiyoruz.”
ANKARA

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!