Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Hükümet bu aşamada var olan yapıyla kurulur’

'Hükümet bu aşamada var olan yapıyla kurulur'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığına yeniden atanan Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti. Ziyarette, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ da bulundu.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, “Önümüzdeki haftadan itibaren hükümet kurma süreci başlayacak. Bu takvimde Sayın Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı’nın seçilmesini bekleyecek mi, yoksa şahsınıza hemen hükümeti kurma görevi verecek mi” sorusu üzerine, görevlendirmeyi ne zaman yapacağının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdiri olduğunu belirtti.

Bakanlık sayısının arttırılması ve bazı bakanlıkların ayrılmasına ilişkin bir soruyu Davutoğlu, şöyle yanıtladı:

“İlk atamada bu yapıların değişmesi kanunen yani yasal olarak mümkün değil, çünkü var olan yasayla hükümeti kuracağız ama biz 13 yıl içinde birçok tecrübeler edindik. İcap ederse ileride böyle bir ihtiyaç hasıl olursa onun içinde gerekli çalışmalar yapılabilir. Benim şahsen mülahaza ettiğim, değerlendirdiğim bazı hususlar var. Hükümetin bu aşamada kurulması var olan Bakanlar Kurulu yapısıyla olur. Çünkü bunun kanunla değişmesi lazım. Kanun olması için Meclis’in açılması lazım ki bu bir süreçtir. Dolayısıyla hükümetimizi sunduğumuz gün, bir Bakanlar Kurulu değişikliği beklemek yasal olarak da mümkün değil. Bütün bunlardan sonra, bütün tecrübeleri değerlendirip bazı bakanlıklar için düzenlemeler yapılır mı? O tamamıyla süre içerisinde bizim takdirimizle olacak bir husustur. Öyle çok büyük bakan sayısı artışları da o çerçevede dahi beklemek doğru değil. Bir ihtiyaç varsa onun gereği yapılır.”

“Kamu düzenini sağlayana kadar mücadele sürecek”

Silvan’da yürütülen operasyona ilişkin son durumun sorulması üzerine Davutoğlu, “Barış, demokrasi ve huzur operasyonu anlamında Türkiye’nin her santimetrekaresinde, huzur geri gelene ve kamu düzeni sağlanana kadar bu mücadele yürüyecek. Biz Silvan’da ve diğer bütün ilçelerimizde ve illerimizde, yerleşim merkezlerimizde huzur kesin olarak tesis edilene kadar bu çalışmaları sürdüreceğiz. Silvan’da da büyük ölçüde operasyonun tamamlanmakta olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

“Maksadını aşan bir ifadedir”

 Davutoğlu, Manisa Valiliği’nin Paralel Devlet Yapılanması operasyonunda gözaltına alınan kadınlara kelepçe takılmasına ilişkin açıklamasında yer alan ifadelerle ilgili, “Buradan özellikle zikrediyorum. Bu, maksadını aşan bir ifadedir. Maksadın ne olduğunu tartışmak da istemem. Kesinlikle 78 milyonun her biri bizim için ‘olumlu imaja’ sahiptir ve her hukuki soruşturmada hakları, hukukları, en önemlisi de izzetleri ve onurları da devletimizin teminatı altındadır” dedi.

Etiketler