Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

I. Bayezid’in emaneti Yörüklere Türkiye ulaştı

I. Bayezid’in emaneti Yörüklere Türkiye ulaştı

14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkan coğrafyası fethinin ardından, Makedonya’nın Doğu bölgelerindeki dağlık k esimlerine Karaman’dan getirilen Yörük Türkmenleri iskan edildi.
Doğu Makedonya’nın Ağlar (Plaçkovitsa) yüksek dağlarında yer alan etrafı ormanlarla çevrili bölgelerdeki köylerde zengin folklorik özellikleri, giyim kuşam tarzları ve kendine özgü hayat tarzlarıyla yaşayan Yörük Türkleri, şahsi geçimlerini geleneksel küçükbaş hayvancılık ve tütün ekimi sayesinde sağlamaktadır.
TİKA bölgede gerçekleştirdiği su projesiyle Yörüklerin 100 yıldır kanayan yarası su sorununu çözerek önemli bir işe imza attı. TİKA, Doğu Makedonya’nın Radoviş Belediyesi sınırları içinde yer alan ortalama bin Yörük Türkünün yaşadığı, en büyük yerleşim yerleri sıfatını taşıyan yaklaşık 1000 kişiye ulaşan nüfusları ile Ali Koç ve Kocali köylerinin su sıkıntısını çözmeye yönelik olarak, Ağlar Dağlar eteklerinde tespit edilen ve yöre halkının “Soğuk Su” olarak adlandırdığı zengin su kaynağından yaklaşık 14 km uzunluğunda bir su hattı oluşturularak, köydeki evlere su ulaştırıyor.
Borularla taşınan suyun bölgeye dağıtılmak üzere toplanacağı yüksek kapasiteli su depoları, modern teknolojiye sahip su klorlama ve arıtma tesislerinin kurulması çalışmaları noktasında sona gelindi. Hangi coğrafyada olursa olsun su, hayatın idamesi için hayati önem arz etmektedir. Bu bölgede yıllarca ciddi su sorunu yaşanmakta ve bundan dolayı da bölge halkının farklı alanlarda daha büyük problemler yaşamasına sebep olmaktadır.