Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı: Bir haftada 14 terörist öldürüldü

İçişleri Bakanlığı: Bir haftada 14 terörist öldürüldü

İçişleri Bakanlığından, son bir haftada iç güvenlik operasyonlarında 2’si üst düzey olmak üzere toplam 14 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, terör örgütleriyle mücadele kapsamında güvenlik güçlerince 26 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında 2 bin 836 operasyon düzenlendi.

Terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptıkları, örgütlerle irtibatlı oldukları gerekçesiyle bin 163 (PKK/KCK 598, sol 10, DAEŞ 17, FETÖ/PDY 538), uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarından 3 bin 338, düzensiz göçle mücadele kapsamında 153 olmak üzere toplam 4 bin 654 kişi gözaltına alındı.

Son bir haftada iç güvenlik operasyonlarında 6’sı sağ, 5’i teslim, 3’ü ölü olmak üzere 14 terörist etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerden 2’sinin örgütün sözde üst düzey yöneticileri arasında yer aldığı belirtildi.

Operasyonlar sonucu 8 ilde 68 sığınak, barınak ve mağara kullanılamaz hale getirildi. El yapımı 6 patlayıcı ve mayın, 430 kilogram patlayıcı imha edildi. 13’ü ağır ve uzun namlulu toplam 41 silah ile 3 bin 851 muhtelif mühimmat ele geçirildi.

Operasyonlar kapsamında 3 bin 338 kişi gözaltına alındı. 

SİBER SUÇLAR VE DÜZENSİZ GÖÇLE MÜCADELE 

Terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleriyle iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kasteden, nefret söylemleri içeren 305 sosyal medya hesabıyla ilgili çalışma yapıldı, tespit edilen 201 kişi hakkında yasal işlem gerçekleştirildi.

Öte yandan, ​256’sı denizlerde olmak üzere toplam 6 bin 866 düzensiz göçmen yakalandı.

Düzensiz göçmenlerin yasa dışı yollarla yurda girmesine ve yurt dışına çıkmasına aracılık eden 153 organizatör gözaltına alındı.