Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

İçişleri Bakanlığı’ndan “Oltalama” yöntemiyle dolandırıcılık uyarısı

İçişleri Bakanlığı, sahte site kurarak “Oltalama” yöntemiyle vatandaşların banka veya kredi kartı bilgilerini ya da kişisel verilerini ele geçirenlere karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

İçişleri Bakanlığı’ndan “Oltalama” yöntemiyle dolandırıcılık uyarısı

Oltalama (Phishing) yönteminin kişilerin banka veya kredi kartı bilgilerini ya da kişisel verilerini ele geçirmek için kullanılan bir dolandırma şekli olduğu belirtilen İçişleri Bakanlığı açıklamasında, “Dolandırıcılar, vatandaşların kimlik bilgilerini, kart numarasını, şifresini vb. bilgileri ele geçirmek için özel olarak hazırladıkları sahte siteleri sosyal medya üzerinden reklam olarak yayınlar, vatandaşlara kısa mesaj atar veya e-posta gönderir. Böylelikle sahte sitenin doğruluğunu kontrol etmeden gelen linke tıklayarak giriş yapan vatandaşların banka veya kredi kartı bilgileri elde edilerek, bankadaki paraları ele geçirilebilmekte veya suçlular tarafından internet üzerinden ürün siparişi verilebilmektedir.” denildi.

‘LİNKLERE TIKLAMAYIN’ UYARISI

Vatandaşların söz konusu dolandırma yönteminin mağduru olmamaları için sms veya mail yoluyla gelen linklere tıklamamaları gerektiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Oltalama (Phishing) dolandırıcılığına maruz kalmamak için; vatandaşlar yönlendirildikleri linkleri ve web sitelerini dikkatle incelemelidir. Eğer bir dostunuzdan veya iş arkadaşınızdan şüpheli bir link alırsanız linki gönderenin o olduğundan emin olmadan kesinlikle linke tıklanmamalıdır. Web sitelerine linkler aracılığı ile gitmeden vatandaşlar url adresini yazarak erişim sağlamalıdır. Bilgisayarlarda mutlaka oltalama saldırısı engelleme özelliği olan bir anti virüs yazılımı olmalı ve periyodik olarak güncellenmelidir. Oltalamaya maruz kalmamanın en güzel yolu ise linklere hiç tıklamamaktır.”

ONBİNLERCE SİTE ERİŞİME KAPATILDI

Oltalama (Phishing) sitelerine yönelik Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı tarafından ortak yapılan çalışmalarda; 2020 yılının ilk 5 ayında toplam 14.120 oltalama sitesi erişime kapatıldığı bildirildi.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Mart ayında yeni tip koronavirüs salgının ülkemizde görülmeye başlaması ile birlikte açılan oltalama (phishing) site sayılarında artış olduğu gözlenmiş, geçtiğimiz yılın Mart-Mayıs döneminde 4.410 oltalama sitesi erişime kapatılmışken bu yılın Mart-Mayıs döneminde ise 13.200 oltalama sitesi erişime kapatılmıştır.

Vatandaşların dolandırılmasını engellemek için suç ve suçlulara yönelik çalışmalar,  Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca 7/24 esasına göre devam etmektedir.”