Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İhracat kirazı festivalde görücüye çıktı

İhracat kirazı festivalde görücüye çıktı

Niğde’nin Ulukışla ilçesinde yetişen ve yüzde 95’i Avrupa ülkelerine ihraç edilenkiraz için 16. Darboğaz Kiraz Festivali düzenlendi.

Darboğaz köyü meydanında düzenlenen festivalde 28 üreticinin yetiştirdiği kirazlar iriliği, sap uzunluğu, tadı ve aroması kapsamında değerlendirmeye alındı. Yüzde 95’i Avrupa ülkelerine ihraç edilen kirazlar iriliği ve parlaklığı ile dikkati çekti.

Vali Ertan Peynircioğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye‘de pek çok festivalin yapıldığını, bunlardan birçoğunun amacına ulaştığını ancak bir kısmının ise ulaşamadığını söyledi.

Darboğaz Festivali’nin bu yıl 16’ncısının yapılıyor olmasının önemine işaret eden Peynircioğlu, “Bu festivalle amaçlanan en önemli konulardan biri de köyümüzün en önemli ürünü olan kirazın tanıtılması ve hak ettiği değeri bulabilmesidir. Bugüne kadar elbetteki yapılan festivallerin katkısı olmuştur. Bundan sonra biz bu faydayı nasıl maksimum hale getirebiliriz diye gayret edeceğiz. İnşallah hep birlikte el birliğiyle bu faydayı çok daha üst seviyeye çıkarabiliriz.” dedi.

Festivalin köy kirazının tanıtımına daha fazla katkı sağlamasını ümit ettiğini vurgulayan Peynircioğlu, “Darboğaz köyümüzde üretilen kiraz gerçekten dünyaca ünlü. Ülkemizde de son turfanda diyebileceğimiz kiraz üretim merkezlerinden birisi. Kirazın üretim şekli kadar üretim zamanı da çok önemli. Bu anlamda son turfanda olması bu bölgenin kirazının değerini yükseltiyor. Çiftçilerimize hayırlı bol bereketli kazançlar diliyorum.” diye konuştu.

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ise Ulukışla Kaymakamlığı, Darboğaz Muhtarlığı ve Niğde Belediyesi olarak festivale ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Festivalde 3 ton paketlenmiş kiraz dağıtıldı

Konuşmaların ardından, üreticiler arasında yapılan kiraz yarışmasında birinciliği elde eden Durmuş Tekin, ikinci olan Ali Pınar ve üçüncü olan İsmet Duru’ya çeşitli tarım aletleri hediye edildi.

Vali Peynircioğlu ve protokol mensupları festivale katılan misafirlere 3 bin ton paketlenmiş kiraz dağıttı.

Festivale, AK Parti Milletvekili Erdoğan Özegen, Garnizon Komutanı Albay İbrahim Taşkın, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, kurum müdürleri, üreticiler ve davetliler katıldı.

Etiketler