Son Dakika

İlk hedef Ayn el Arab

Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması konusunda kararlılığını koruyan Ankara’nın planı hazır. ABD’nin oyalama yoluna gitmesi halinde Türkiye, terör koridorunu önce Ayn el Arab’dan vuracak.
İlk hedef Ayn el Arab

Washington-Ankara arasındaki Suriye konulu görüşmelerin ‘ortak harekat merkezi’ kurulması kararıyla sonuçlanmasıyla birlikte diplomatik süreç başladı. Söz konusu karargahın yeri için son aşamaya gelinirken, ABD’li bir heyet Türkiye’de konuyla ilgili temaslarda bulundu. Çerçevesi kamuoyuyla tüm yönleriyle paylaşılmayan anlaşmaya göre, Suriye’nin kuzeyinde belirli bir alanın ABD ve Türk kuvvetlerince denetlenmesi öngörülüyor. Konuyla ilgili takvim işlerken, ABD’li makamlardan ilginç açıklamalar peş peşe geldi. Pentagon’dan bazı kaynaklar ve Washington’un bölgede görev yapmış eski diplomatları ‘terör örgütü PYD’ye ABD’nin güvence verdiği’ iddiasında bulundu. Başkentte rahatsızlığa neden olan bu beyanlar, Türkiye’nin masada tuttuğu B ve C planlarını gündeme getirdi. Hatta Savunma Bakanı Hulusi Akar, bir kararlılık vurgusu yaparak “Oyalamaya kalkarlarsa planlarımızı devreye sokarız” şeklinde konuştu.

İkmal ve lojistik üstünlüğüne sahip

Tüm dünyanın gözlerinin çevrildiği Ankara-Washington hattı ve Suriye’nin kuzeyiyle ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldı. Türkiye’nin olası bir askeri müdahalesi halinde, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin hemen karşısından yani Ayn el Arab bölgesinden harekete geçeceği öngörülüyor. Söz konusu noktanın seçiminde iki önemli etken var. Suruç ilçesi, TSK’nın sıfır noktası boyunca askeri yığınak yaptığı en kritik noktalardan birisi ve ikmal açısından erişim kolaylığına sahip. Öte yandan, terör örgütü PYD’nin en büyük kampları ve mühimmat depoları yine Ayn el Arab bölgesinde yer alıyor. Aynı zamanda örgütün, Ankara-Washington hattında gerilime neden olan Münbiç’e erişimi açısından kavşak noktası olarak nitelendiriliyor.

İkinci durak TIR’ların geçiş güzergahı

Fırat’ın doğusunun terörden temizlenmesinin ilk adımı sayılabilecek Ayn el Arab’ı kritik öneme sahip Tel Abyad izliyor. Mehmetçik’in ve ÖSO kuvvetlerinin olası müdahalesinde 2. durağı olacağı öngörülen bu bölge, PYD’nin Kuzey Irak’tan TIR’larla taşıdığı cephane ve mühimmatlar için geçiş noktası. Tel Abyad’ın denetim altına alınmasıyla birlikte, örgütün lojistik ağı felç olacak. Ancak müdahale haritasına ilişkin Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı resmi bir açıklama yapmadı. Güvenlik gerekçesiyle sır gibi saklanan harekat planı, B ve C planlarının yürürlüğe koyulmasıyla birlikte fiili olarak uygulanacak.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.