Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İmamoğlu için yazılan “Kahraman’ın Yolculuğu” çalıntı çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim kampanyasını yürüten Necati Özkan'ın seçim dönemini anlattığı Kahraman'ın Yolculuğu isimli kitabı çalıntı çıktı. Özkan'ın kitabı, ABD'li mitoloji ve din tarihi uzmanı Joseph Campbell'in kitabından alıntılandığı ortaya çıktı.

İmamoğlu için yazılan “Kahraman’ın Yolculuğu” çalıntı çıktı

2019 Yerel Seçimleri’nde CHP’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanlığını yapan Necati Özkan, daha sonra kaleme aldığı “Kahraman’ın Yolculuğu” isimli kitapla seçim sürecini anlatmıştı. Ancak Özkan’ın bu kitabı, Amerikalı mitoloji ve din tarihi uzmanı Joseph Campbell’ın “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” isimli kitabından alıntıladığı ortaya çıktı.

ARA BAŞLIKLAR BİLE AYNI

Özkan’ın kitabının ilk bölümlerindeki metinler, Campbell’in kitabıyla aynı bire bir kopyalanarak oluşturulmuş. Kibatında mitlerin ve masalların çağımızın gerçekliğinden daha derin anlamlara temas ettiğini belirten Campbell’in eserinde kullandığı ara başlıkların dahi Özkan’ın kitabındakiyle büyük benzerlik taşıdığı görülüyor Özkan’ın Campbell’ın kitabında üçüncü bölümde yer alan, savaşçı olarak kahraman, aşık olarak kahraman, İmparator ve Tiran olarak kahraman, dünya kurtarıcı olarak kahraman gibi başlıklarda vurgulanan, kahramanlık mitinin oluşumu, yolculuğu ve değişiminin özet olarak kendi kitabına yerleştirdiği görülüyor.

İÇERİKLERİ DERLEMİŞ

Kahramanın yolculuğu ve evreleri, Çağrının Reddi, Eşik, Feleğin Çemberinden Geçme ve Ödül, Uçurum (Çile), Değişim (Metamorfoz), Zafer, Ödül ve Eve Dönüş başlığıyla oluşturulan kısımlar, Campbell’in kitabındaki içeriklerden derlenerek hazırlanmış.
ABD’li yazar Joseph Campbell’ın 1949 yılında yayınladığı kitapta, insanlık tarihinin en kadim bilgi ve sözlü geleneğinin efsane, masal ve öyküler sayesinde oluştuğunu ifade ediyor. Kutsal kitaplardaki kıssaları da inceleyen Campbell, kahramanlık figürünün oluşma koşullarını anlatıyor.

NECATİ ÖZKAN KİMDİR?

1960 yılında Ankara’da doğan Özkan, 1981 yılında Kara Harp Okulu’ndan topçu subay olarak mezun olduktan sonra 12 Eylül dönemindeki siyasi olayların ardından 1983’te res’en emekli edildi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okurken bir reklam firmasında çalışmaya başladı. Ardından ODTÜ İşletme Bölümü’nde MBA eğitimi aldı.

Necati Özkan, 1985 yılında Öykü Reklam Ajansı’nı kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kuruma ve markaya hizmet etti. Necati Özkan, ticari iletişimin yanı sıra siyasi iletişim alanında da çalıştı. Liderlere, adaylara ve siyasi partilere iletişim danışmanlığı yaptı; kampanyalarını yönetti. Özkan, en son 2019 yılında İBB başkan adayı İmamoğlu’nun kampanya danışmanlığını yaptı.