Son Dakika

İmamoğlu’na şüpheli beraat

CHP adayı Ekrem İmamoğlu, hakkında 2014 yılında açılan dolandırıcılık soruşturmasından tek celsede beraat etti.
İmamoğlu’na şüpheli beraat

Yargıtay, kapsamlı soruşturma yapılmadığı için beraat kararını bozdu. İmamoğlu’nu aklayan hakim Metin Özkan’ın kızı Çağla Özkan’ın o dönem Bakırköy Belediyesi’nin avukatı olduğu tespit edildi.

2014-2019 arası sürdürdüğü Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde hakkında açılan hiçbir dava olmadığını iddia eden CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde babasıyla beraber nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla yargılandığı ortaya çıkmıştı.

Alelacele beraat

İmamoğlu ve babası, Beylikdüzü’nde inşa ettikleri ‘Beykonakları’ projesine, kamuya ait değeri 20 milyon TL olan yaklaşık 3 bin metrekarelik yeşil alanı usulsüz olarak dahil ettikleri ve villa alan vatandaşları dolandırdırdıkları iddiasıyla yargılanıyordu. Davanın hakimi Metin Özkan, daha ilk duruşmada Ekrem İmamoğlu ve Hasan İmamoğlu’nun beraatine hükmetti. Dolandırıldıkları iddiasıyla haklarını arayan Feray Kılıç, Mehmet Ali Kılıç ve Taceettin Çaylarbaşı, karara avukatları aracılığıyla itiraz etti, dava Yargıtay’a taşındı.

Yargıtay kararı bozdu

Yargıtay 15’inci Ceza Dairesi, mahkemenin projeye yönelik tüm ruhsatları temin etmemesi, mimar, inşaat mühendisi ve fen bilirkişisinden oluşan bir bilirkişi heyetinin Beykonakları projesinde araştırma yapmaması, sitenini projeye ve belediye tarafından verilen ruhsata uygun olarak inşa edilip edilmediğini gözden geçirmemesi nedeniyle Ekrem İmamoğlu ve Hasan İmamoğlu’nun hakkındaki beraat kararını bozdu.

Hakimin kızı CHP belediyesinde!

İmamoğlu hakkında kapsamlı soruşturma yapmadan jet hızıyla beraat kararı veren Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Metin Özkan’ın garip bir bağlantısı tespit edildi. 2014’te İmamoğlu’nu aklayan Metin Özkan’ın avukat olan kızı Çağla Özkan’ın söz konusu dönemde Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun avukatlığını yürüttüğü ortaya çıktı. İmamoğlu’nun beraatinde söz konusu ilişkinin etkisinin olup olmadığı kamuoyu tarafından merak ediliyor. İmamoğlu’nun beraatinin ardından avukat Çağla Özkan önce İBB’de çalışmaya başladı, 2018 yılının Kasım ayında yapılan atamayla da Ankara’da hakim olarak görevlendirildi. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.