Son Dakika

İmamoğlu’nun YSK çelişkisi

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin ardından arka arkaya yaptığı açıklamalarda YSK’ya teşekkür edip, güvenini dile getiren Ekrem İmamoğlu, şaibenin tespitiyle oklarını YSK’ya çevirdi.
İmamoğlu’nun YSK çelişkisi

Seçim döneminde herkese eşit mesafeli, kucaklayıcı bir dil kullanmasıyla dikkat çeken Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu’nun maskesi düşmeye başladı. İmamoğlu’nun açıklamaları 31 Mart seçimlerinden bugüne derin çelişkiler barındırdı. İmamoğlu, zafer ilan ettiği seçim gecesinden hemen sonra 1 Nisan’da CHP Seçim Koordinasyon Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında görevini yerine getirdiği için Yüksek Seçim Kurulu’na teşekkür etti. İmamoğlu, YSK’nın 16 milyon İstanbullu’nun oyunu koruduğu belirtti.

“SONUNA KADAR GÜVENİYORUM”

Aynı İmamoğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ne “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” yazmak gibi pek çok skandala imza attığı 2 Nisan’daki Ankara ziyareti öncesi de YSK’yı yere göğe sığdıramadı. Yüksek Seçim Kurulu’nu güvendiği tek kurum olarak tanımlayan Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu, “Sonuna kadar güveniyorum” dedi.

SİNİRLERİ GÜNDEN GÜNE ARTIYOR

İmamoğlu için her şey AK Parti’nin sandıktaki usulsüzlükleri tespit edip, itiraz sürecini çalıştırmasıyla değişti. 309 bin geçersiz oy sayıldı, oy kaydırma işlemlerinin bazıları düzeltildi. İstanbul genelindeki sandıkların yüzde yaklaşık yüzde 10’unun sayılmasıyla 29 bin olarak açıklanan fark, güncel olarak 12 bin 200’e kadar geriledi. Aynı şekilde AK Parti, Büyükçekmece’de 20 binden fazla usulsüz seçmen kaydı yapıldığını, bu seçmenlerin sadece oy kullanmak için Büyükçekmece’ye geldiğini tespit etti. Aynı bölgede 11 bine yakın AK Partili’nin seçmen listesinden düşürüldüğü de tüm ayrıntıları ile kamuoyuyla paylaşıldı. Maltepe’de seçim yasasına aykırı olarak sandıklara atanan görevliler de İmamoğlu’nu Binali Yıldırım karşısında öne geçiren önemli bir detaydı, AK Parti bunu da belgeledi.

180 DERECE DEĞİŞTİ!

Usulsüzlüklerin tespitiyle kaybetme korkusuna kapılan İmamoğlu’nun, YSK konusundaki söylemleri bugün itibariyle 180 derece değişti. Esenler’de konuşan İmamoğlu, daha önce sonsuz teşekkürlerini sunduğu YSK hakkında “Artık bizim güvenimizi sarsmayı başlamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.