Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İnsan beyninin ayaktayken ve açık havadayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalışyor

İnsan beyninin ayaktayken ve açık havadayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalışyor

İnsan beyninin ayaktayken ve açık havadayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız, yürüyüşe çıkmayı deneyebilirsiniz. Öfkeli olduğumuz anlarda ise durum tam tersi olmalıymış. Bilim adamları öfkeli olduğumuz anlarda kan dolaşımını yavaşlatmayı tavsiye ediyorlar. 

1- İnsan beyninin ayaktayken ve açık havadayken yaklaşık yüzde 10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız, yürüyüşe çıkmayı deneyebilirsiniz. Öfkeli olduğumuz anlarda ise durum tam tersi olmalıymış. Bilim adamları öfkeli olduğumuz anlarda kan dolaşımını yavaşlatmayı tavsiye ediyorlar. Hadisi Şerifte Efendimiz Resulullah (Aleyhissalatu Vesselam), “Öfkelendiğinizde ayaktaysanız oturun, oturuyorsanız yatın, öfke devam ediyorsa abdest alın, öfke şeytandandır” buyuruyor.

2- Dil beynin en büyük çalıştırıcılarından biri olarak kabul ediliyor. Her gün mutlaka yabancı dilde bir yazı okuyun. Yabancı dil bilmiyorsanız öğrenin. Yabancı dilin dışında ana dilinizde yeni kelimeler öğrenin. Beyin yeni kelime öğrendikçe o kelimenin anlamıyla bağlantılı olarak olarca yeni fonksiyonlar kazanıyor.

3- Beyin de tembelleşebiliyor. Zihnimizin de antrenmana ihtiyacı var. Bulmaca çözmek, satranç oynamak, kitap okuduktan sonra özet yazmak, tekrar edilen rutin alışkanlıklardan vaz geçmek, , Kur’an-ı Kerim okumak, ayetleri Arapça okunuş ve Türkçe anlamlarıyla birlikte ezberlemek beyninin dinç ve sağlıklı kalmasını sağlayan başlıca faaliyetler olarak kabul ediliyor. Uzmanlar, “rutin olarak tekrar ettiğiniz davranışlardan vazgeçin” diyorlar. Haftanın belli günlerinde tamamen cep telefonu olmadan yaşamak, sürekli kullanılan telefon ve bilgisayar işletim sistemlerini değiştirmek, düzenli olarak gidilen yolları değiştirmek tavsiye ediliyor.

4- İletim cihazlarından kurtulun. Düzenli olarak bilgi akışı sağlayan elektronik ortamlara alışmak insan beynine en çok zararı veren faaliyetlerin başında geliyormuş. Haftanın belli günlerinde, telefon, bilgisayar, tablet ve TV’lerden tam olarak uzak kalmak beynin sağlığına kavuşması için verilen tavsiyelerin başında geliyor. Uzmanlara göre bu aletlere alışan beynin sağlığı giderek bozuluyor ve bir süre sonra muhakeme özelliğini kaybetmiş sadece talimat alan, temel hayat fonksiyonlarına sıkışıp kalmış insanlar ortaya çıkıyor.

5- Atasözleri, özdeyişler ve deyimler beynin beslenmesi gerekli gıdaların başında geliyor. Günlük sadece 5 dakika aile içinde bir atasözü ya da bir özdeyiş üzerine konuşan ailelerde çocukların zeka gelişimi yaşıtlarının ortalamasının üzerinde olduğu gözlenmiş.

6- Her gün güzel bir resme, fotoğrafa, doğaya, çocukların yüzüne, bebeklere bakmaya çalışın. Yağmur damlası, kar tanesi, bir bebeğin gözü, bir yavru hayvan, bir yaprak, bir tohum gibi hikmetleri olan estetik varlıklara bakıp düşünmeye çalışın. Estetik, aynel yakîn olarak yani görerek gelişen bir tarafımızdır. Estetik algımız ilmel yakîn yani sadece öğrenerek gelişmez görmek, duymak, dokunmak, koklamak gibi aynel yakîn irtibatlar gerekir. Estetik geliştikçe iletişim becerileri, üretimlerin kalitesi, evde yemek yapmaktan ameliyathanede kalp ameliyatı yapmaya kadar bütün faaliyetlerimizde kalite ve başarı artar.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre günde aklınızdan 40 bin ile 60 bin arası düşünce geçiyormuş. Bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatınız da ona göre şekilleniyor. İnsan en çok neyi düşünürse hayatı da ondan ibaret olur. İnsan neye emek veriyorsa ondan ibaret oluyor ve sonunda olduğu şey ne ise ona göre muamele görüyor. Hayatının en verimli çağında sadece diyet yaparak belinin inceliğine kafaya takmış bir genç kız yıllar sonra sadece etinin kilosuna emek verdiği için hayat ona karşı sadece “ince bel” muamelesi yapıyor. Beynimiz en çok düşündüğümüz şeye doğru yöneldiği için mümkün olduğunca çeşitli ve hayırlı şeylere emek vermeliyiz.

7- Düşünmeyi düşünmek. Uzmanlar en çok düşünmeyi unuttuğumuz hatırlatıyor. Bir karar verirken yada bir tepki verirken düşünerek mi hareket ediyoruz yoksa duygusal tepki mi veriyoruz üzerine düşünmemiz gerekiyor.

8- Uyku yoksa düşünmekte yok. “Zeki insanlar gece uyumaz” diye bilinen yaygın hata aslında beynin ölümü demek. Geceleri uyumayan insanların beyin hücrelerinde geri dönüşü olmayan kayıplar meydana geldiği ve mutlaka geceleri uyunması gerektiği belirtiliyor. Uzmanlar gündüz uyunan 15 saatlik uykunun gece uyunan yarım saatlik uyku kadar bile faydalı olmadığını söylüyorlar. Beyin uykudayken dinlenir ve gelişir. Uyumayan insanlar düşünemezler. En az 5 en fazla 8 saatlik gece uykusu beynin sağlıklı çalışabilmesi mutlaka gerekli. Uykusuzluk hali sarhoşluk haliyle aynı kabul ediliyor.

9- Bol ve temiz hava beyin için çok önemlidir. Beynimiz ağırlık olarak vücudumuzun yüzde 2’sini oluşturduğu halde, vücuda gelen oksijenin yüzde 25’ini tüketir. Oksijensiz kaldığımızda ölümü gerçekleşen ilk organımız beyindir. Odanızın penceresini açarak kendinize bol bol oksijen ısmarlayın.

10- Farklı düşünme tarzları beyninizi geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.

11- Beynin en tehlikeli yanı ”ters çaba” kuralına göre çalıştığı anlardır. Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuzu başınıza getirir! Buna ters çaba kuralı denir. Beyin odaklanılan hedef olumsuz olsa bile, bunu gerçekleştirmek için çalışır. Topluluk önünde konuşma yaparken ”acaba heyecanlanır mıyım ?” diye düşünürseniz, heyecanlanırsınız.Sürekli olumsuz düşünen insanların “hayal kırıklığı olmasın diye kendimi kötüye hazırlıyorum” diyerek kendilerine yalan söylediği ve bu yalanın zararsız olmadığı belirtiliyor. Olumsuz düşünen insanlar bir süre sonra farkında olmadan kendi olumsuz tahminlerine hizmet ettiği tespit edilmiş. Yani şeytan bizi kendi kötü tahminlerimiz kölesi olarak kullanıyor.

12- Alışkanlıklara ve duygulara teslim olmak düşünmek değildir. Aklımızdan içinden geçen her şeye düşünce denilmez. Birçoğu hatta panik ve kriz anlarında hepsi duygularımızdır. Yazmak gerçekten düşünmektir. Karar verirken maddeler halinde yazın. Rakamla başladığınızda beyniniz rakamları devam ettirmek isteyeceği için aklınıza gelmeyen diğer alternatifler ve fırsatları kağıda yazabilirsiniz.

Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir (İbni Sİna) 

12- Alışkanlıklara ve duygulara teslim olmak düşünmek değildir. Aklımızdan içinden geçen her şeye düşünce denilmez. Birçoğu hatta panik ve kriz anlarında hepsi duygularımızdır. Yazmak gerçekten düşünmektir. Karar verirken maddeler halinde yazın. Rakamla başladığınızda beyniniz rakamları devam ettirmek isteyeceği için aklınıza gelmeyen diğer alternatifler ve fırsatları kağıda yazabilirsiniz.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!