Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İnsan kaçakçılarını cezalar da yıldırmıyor

İnsan kaçakçılarını cezalar da yıldırmıyor

Yunan adalarına ulaşmak için Ege kıyılarına gelen binlerce sığınmacıyı yasa dışı yollardan yurt dışına kaçıranlara yönelik operasyonlarda tutuklu sayısının hızla artması insan kaçakçılarını vazgeçirmiyor.
Kaçırdıkları her bottan en az 30 bin dolar kazanan kaçakçıların sorumluluktan kurtulmak için yüzme dahi bilmeyen sığınmacıları dümene oturtması kazalara davetiye çıkarıyor.
İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ve İzmir İl Jandarma Komutanlığı bilgilerine göre İzmir’de yıl başından bu yana yapılan operasyonlar sonucu yakalanarak tutuklanan kişi sayısı 584’e ulaştı. Sahil Güvenlik Komutanlığının yürüttüğü operasyonlarda tutuklananlar da eklendiğinde sayının 700’e yaklaştığı tahmin ediliyor.
Göçmen kaçakçılığı suçu teşebbüs aşamasında kalsa dahi fiil tamamlanmış gibi ceza veriliyor. Göçmenlerin işlenen suç nedeniyle hayati tehlike yaşaması veya onur kırıcı muameleye tabi tutulmaları halinde verilecek ceza, yarısından üçte ikisine kadar artırılabiliyor. Örgütsel faaliyet halinde de cezalar yarı oranında artırılıyor. İnsan kaçakçılığı suçlamasıyla alınan cezalar ertelenemiyor, paraya çevrilmesi ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılması mümkün olmuyor.
Ölümle sonuçlanan olaylarda ise zanlılar, “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabiliyor.

“Yolcubaşı” ve “emanet kasa” kritik önemde

Göçmen kaçakçılığı şebekeleri 3 ayaklı yapılanmadan oluşuyor. Genelde kendi olanaklarıyla yurda girerek kıyı şeridine gelen göçmenler, sosyal paylaşım sitelerindeki gruplar ya da tanıdıkları aracılığıyla ulaştıkları “yolcubaşı” tabir edilen şebeke üyeleriyle temasa geçerek pazarlık yapıyor.

Ödeme sistemi ise “emanet” yöntemiyle işliyor. Uygulamaya göre para, “emanet kasa” ya da “mektep” olarak tabir edilen iş yerine veriliyor. Komisyon karşılığı hizmet veren “emanet kasa”, geçiş ücretini aldığı göçmene bir kod veriyor ve göçmenin karşıya geçtikten sonra telefon ederek isim ve kodunu söylemesi halinde parayı organizatöre iletiyor.
Göçmenler, “ara organizatör” olarak tabir edilen şahısların temin ettiği araçlarla ya da kendi olanaklarını kullanarak taksilerle denize açılacakları kıyılara geliyor. Burada “çıkış organizatörlerinin” ayarladığı, kapasitesinin çok üzerinde doldurulan bot ve tekneler, sabahın erken saatlerinde yola çıkıyor. Botları çalıştırarak kıyıdan biraz açıldıktan sonra dümeni bir göçmene bırakan çıkış “organizatörleri”, yüzerek kıyıya dönüyor ve diğer botu hazırlıyor.
Kaçak geçiş için kişi başına en az bin 200 dolar alan insan kaçakçılarının, bot başına en az 30 bin dolar kazandığı tahmin ediliyor.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!