Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İnsanlık Roma’dan beri aynı zokayı yutuyor

İnsanlık Roma’dan beri aynı zokayı yutuyor

1550’de sözüm ona medeniyetin anavatanı Avrupa’da insanlar başta salgın hastalıklar, yozlaşmış diktaların altında ezilip yok oluyordu. İstanbul fethedileli 100 yıldan fazla olmuştu ama Batı hâlâ “Ayasofya Sendromu” ile kıvranıyordu. Avrupa’da bütün bunlar olurken Doğu’da tıp, kimya, astronomi ve sanat almış başını gidiyordu.

İslam medeniyeti sadece ahiret değil dünyadaki refah ve adalet içinde bir umut teklifiyle çığ gibi büyüyordu. İslam medeniyetinin öncü kişileri, öncü eserleri Avrupa’yı fethetmeye başlamışlardı. Sonra ne oldu dersiniz? Kahrolası düşman Müslümanlar Avrupa sokaklarında katliamlar yapmaya başladı. Hayatında Kur’an okumamış, İslam’dan bîhaber bir sürü serseri Müslümanlar gibi giyinip cinayetler işlediler. Sonra, sonrası malum…

1950’lilerde Türkiye’de iktidarda Demokrat Parti var. Ezan lisanı aslına dönmüş, bir yandan hizmet anlamında da iyi işler yapılıyor. Gericiler geldi “Cumhuriyet’in kazanımlarını kaybedeceğiz” diyorlar ama hiçbir emare yok. Neye dayanarak mücadele edecekler Müslümanlar’la. Sıfır. Demokrat Parti yükseldikçe yükseliyor.

Birden Mehmet Kemal Pilavoğlu diye bir CHP milletvekili çıkıyor ortaya. “Ticanî Tarikatı’nı getirdim” diyor ama CHP’ye oy topluyor.

Ticanî Tarikatı, Seyyid Ahmed Ticani tarafından kurulan, Cezayir’de ve Fas’ta etkin bulunan bir tarikattır. İsmini kurucusunun isminden almıştır. Seyyid Ahmed Ticanî Hazretleri 1737’de Cezayir’de doğdu, 1815’te Fas’ta vefat etti. Kabri Fas’tadır. Maliki mezhebindendir. Bu tarikatın esası, Allah’ın yedi ism-i şerifini zikretmek, kalbin temizliğini sağlamak, “La ilâhe illallah” kelimesini dilinde virt etmek, Allah’ı devamlı anmak ve Allah’tan başkasını gönlünden çıkarmaktır.

Kendisinin Ticanî olduğunu iddia eden Pilavoğlu’nun müritleri ellerine alıyorlar baltaları ve Mustafa Kemal büstlerini kırmaya başlıyorlar. Sonra… Sonrası malum. Mustafa Kemal’i Koruma Kanunu çıkıyor “mecburen” ve sistem elinde pırıl pırıl bahanesiyle, Müslümanlar’a eziyet etmeye başlıyor.

Geçen gün ABD’de bir eğlence mekânına saldırı oldu ve 50 insan hayatını kaybetti. Saldırı ABD’nin Orlando eyaletinde eşcinsel Amerikalılar’ın gittiği bir mekânda gerçekleşti. Saldırıyı gerçekleştiren Afgan asıllı Ömer Maaten adında bir ABD vatandaşı. Sonra… Sonrası malum.

DAEŞ demeye gerek var mı artık bilmiyorum…

Şimdi saldırının Trump’ın seçim kampanyası olduğunu, saldırganın bilerek ya da bilmeyerek Trump ve dolaylı olarak White Anglo Sakson Proteston üst aklın kampanya personeli olduğunu söylesek ne fayda… Roma’dan beri aynı zokayı yutuyor insanlık. Bu çarkı kırarak işe başlayacağız. Ama çarkı kıracağım derken tam da bu dert üzerine yükselen Fethullahçılar’ın diyalog denilen fitne fesat çarkına girmemeye dikkat ederek…

Erem Şentürk

Etiketler