Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İpek Üniversitesi’nin şantiyeye çevirdiği ‘yeşil alan’ geri alındı

İpek Üniversitesi'nin şantiyeye çevirdiği 'yeşil alan' geri alındı

Danıştay 10. Dairesi, iş adamı Akın İpek’e ait Koza Vakfı’nın Ankara Oran’daki İpek Üniversitesine tahsis edilen 39 bin 612 metrekarelik Hazine arazisinin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne tahsis edilmesine ilişkin işlemlerde hukuka aykırılık bulunmadığına karar verdi.

Maliye Bakanlığı, iş adamı Akın İpek’e ait Koza Vakfı’nın Ankara’da kurduğu İpek Üniversitesi için ağaçlandırma ve rekreasyon alanı olarak kullanılmak üzere, “fiili kullanım olmaksızın” Oran’daki 39 bin 612 metrekarelik taşınmazı 2013’te üniversiteye tahsis etti. 

Üniversitenin, sözleşmedeki “bir yıllık ön izin süresinin” uzatılması talebinde bulunması üzerine, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, ön izin süresi bitmeden, 2014’te taşınmazın üniversite tarafından fiili kullanılıp kullanılmadığını araştırdı. Hazırlanan teknik raporda, yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak kullanılması gereken taşınmazın bazı alanlarında şantiye, betonarme imalatı ve yol yapıldığı tespit edildi. 

Bunun üzerine, bir yıllık ön izin süresinin uzatılması talebi kabul edilmeyerek, üniversite lehine yapılan irtifak ve tahsis kaldırıldı, söz konusu taşınmaz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne tahsis edildi. 

Etiketler