Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“İşçiler tehdit ediliyor” iddiası asılsız çıktı

Bir mesajla işten atılan mağdur işçilerin devam etmekte olan eylemleri ile ilgili ‘eylemlere katılmaları için tehdit edildikleri ve gelenlerin listesinin tutulduğu’ şeklindeki iddia asılsız çıktı. Aydoğan, Eyleme katılan her mağdur kendi hür iradesiyle katılım sağlamaktadır. Tutulan liste gece nöbetinde kalacakların ve yemek sayısının listeleridir.” dedi.

Büşra Kılıç
“İşçiler tehdit ediliyor”  iddiası asılsız çıktı

24 Haziran seçimlerinden hemen önce işe alındığı tespit edilen ve İBB’den çıkışı verilen işçilerin nöbeti devam ediyor. İşçilerin eyleme katılmaları için tehdit ediliği ve gelip gelmeyenlerin listesinin tutulduğuna dair iddialar ortaya atıldı. Söz konusu iddialara ilişkin İBB önündeki işçiler adına açıklamada bulunan Eylem Komite Başkanı Umut Aydoğan, gelenlerin hepsinin özgür iradeleri ile hareket ettiğine dikkat çekti. Tutulan listelerin gece nöbetinde kalacakların ve yemek sayısının listeleri olduğunu belirtti.

Aydoğan, “Öncelikle eyleme katılan her mağdur kendi hür iradesiyle katılım sağlamaktadır, kimsenin zoruyla, yönlendirilmesiyle veya bir tehdit sonucu gibi zorlamalar bulunmamaktadır. Tutulan liste gece nöbetinde kalacakların ve yemek sayısının listeleridir. Söz konusu hiçbir belediye, vakıf veya STK gibi kurumların otobüs ile ulaşım sağlama veya herhangi bir maddi desteği bulunmamaktadır. Buraya gelen her mağdur kendi imkanlarıyla katılım sağlamaktadır. Kişilerin özlük haklarının ihlal edildiği ve kurumların verilerinin ihlal edildiği ortaya çıkmıştır.” şeklinde ifadeler kullanarak konuya açıklık getirdi.

TEHDİT HABERLERİNİN DOĞRULUĞU YOK!

İşten çıkarılmadan önce Metro İstanbul’da İstanbul güvenlik çatısı altında güvenlik görevlisi olarak çalışan Ezgi Buket Çankaya, tehdit iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Çankaya, “Öncelikle çıkan haberlerin hiç bir doğruluğu yok . Neye neden vararaktan bu tarz bi haber yapıldı bilmiyorum ama oraya gelen her birey kendi hür iradesiyle katılım sağlıyor. Kimsenin zoruyla, yönlendirilmesiyle veya bir tehdit sonucu gibi zorlamalar yok. Yapılan listeler de geceleri orada kalan, nöbet tutan arkadaşların listeleri.” diyerek liste iddiasını yalanladı.

“GELECEK PLANLARIM YOK OLDU”

Severek 5 ay boyunca çalıştığı işinden bir mesajla çıkarıldığını belirten Çankaya, “Mülakat sürecim Şubat ayında bana bir mesaj gelmesiyle başladı. Ben de evraklarımı hazırlayıp teslim ettim. Bu süreçte 1 ay bana geri dönüş yapılması ve işe alınmam için bekledim. 1 ay sonra olumlu cevap alınca mülakatlara gittim. Mülakatlarım olumlu sonuçlandı. Güvenlik görevlisi olabilmek için de 5 günlük çevik kuvvet eğitimi aldım. Sınavlı, sınavsız mülakatlardan geçtim. İşimi de çok severek, başarılı bir şekilde yapıyordum. Amirlerim ve şeflerim benden memnundu. 28 Ağustos’ta bir mesajla işten çıkarıldım. O anki duyguyu ifade edemem ancak yaşayan bilir. İşimi severek yaptığım için içim burkuldu. İşten çıkarılma gerekçesi olarak herhangi bir sebep belirtilmedi. Sadece iki seçim arası işe alındığımız için çıkarıldığımızı söylüyorlar ama ben iki seçim öncesinden başvuru yaptım. 23 yaşındayım. Evet, belki şuna evli değilim. Ailemle yaşıyorum, bu yönden diğerlerine göre durumum daha iyidir. Ama sonuçta ben gelecek için bir plan yapıyordum. Evlerini geçindirmeye çalışan abilerim ablalarım için çok zor ama benim için de çok zor tabii ki. Bu devirde iş bulmak zaten sıkıntılı. Bu süreç zor bir süreç ama işime geri dönmeyi çok istiyorum.” dedi.

“EŞİM KANSER, BU SÜREÇ BİZİ YIPRATIYOR”

İşten çıkarılmadan önce İsgüven’de güvenlik görevlisi olarak çalışan Celal Hallümoğlu bir mesajla işlerine son verildiği için çok üzüldüklerini söyledi. İşlerini severek yaptıklarını belirten Hallümoğlu, “Şuan bölgelerimizde çalışan arkadaşlarımız eksik eleman olarak çalıştırılıyorlar. Onlara moping uygulanarak sürekli mesaiye çağırılıyorlar. Bize sözde fazladan alındığımızı söylüyorlar halbuki öyle bir şey yok. Şuan araştırsalar, bütün istasyonların eksik çalıştığını görebilirler.” dedi. Eşinin göğüs kanseri olduğunu ve bu süreçte morale çok ihtiyacı olduğunu söyleyen Hallümoğlu, “ Eşim Ekim sonu Kasım gibi ameliyat olacak. İki göğsü de alınacak, yemek borusunda bir kitle var o alınacak. Ağır ameliyatlar geçirecek. Yarın öbür gün belki ameliyat parası gerekecek ama biz işsiz ve mağduruz. Nasıl yapacağız bilmiyorum. Büyüklerimizden bizleri işlerimize geri almalarını istiyoruz. Biz emekçi insanız. İşimizi severek yapıyorduk ama bir mesajla yıkıldık. İnşallah bu hatalarından geri dönerler ve biz de işlerimize geri döneriz.” ifadelerini kullandı.

“ZORLU GÜNLER YAŞIYORUZ”

Kanserle savaşan Meral Hallümoğlu da eşinin işten çıkarılma sürecinin kendisini çok üzdüğünü söyledi. Önlerinde ameliyatı ile birlikte zorlu günler olduğunu anlatan Hallümoğlu, “ Ben ameliyat olacağım. İki göğsümü de alacaklar, lenflerde sıçrama var, yemek borusunda bir kitle var. Göğüs ameliyatımdan sonra oradan da ameliyat olacağım. Bu süreçte eşim de yanımda olamıyor. Ben kemoterapi alıyorum. Beni hastaneye bırakıp haklı mücadelemiz için buraya gelipdirenişlerini sürdürüyorlar. Eşim eve geç geliyor, yeri geliyor burada yatıyor. Çocuğum da okula gidiyor. Önümüzde bizi zor günler bekliyor. Büyüklerimizden işe tekrar geri alınmalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.