Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

“İşgâl derseniz kapıları açarız”

‘Ey Avrupa Birliği kendinize gelin!’ diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekâtı’nı işgâl olarak görenlere tepki gösterdi. Erdoğan, NATO üyesi ülkelere meydan okuyarak, “Operasyonumuz ‘işgâl hareketi’ değildir. Eğer böyle niteliyorsanız, kolayı da var; kapıları açarız, 3.6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz” diyerek rest çekti.

“İşgâl derseniz kapıları açarız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda açıklamalar yaparak Barış Pınarı Harekâtı’nda 109 teröristin öldürüldüğünü açıkladı. Suriye ve Mısır’ı eleştiren Başkan Erdoğan, Avrupa Birliği ve NATO Üyeleri’ne tepki göstererek, “Ey Avrupa Birliği kendinize gelin! Operasyonumuzu ‘işgâl hareketi’ diye nitelendirmeye çalışırsanız, işimiz kolay. Kapıları açarız; 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz” dedi.

16 BİN TERÖRİST ETKİSİZLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanı, güvenlikten ekonomiye kritik dönemden geçildiğini belirterek, terör örgütü PKK’nın büyütülüp, Türkiye’nin üstüne salındığına dikkat çekti. Erdoğan, “Türkiye’nin dizleri üstüne çökeceğini sandılar; ama başaramadılar. Tehditleri kaynağında kurutmak üzere harekete geçtik. 4 yılda 7 bin 500 sınırlar içinde, toplam 16 bin teröristi etkisizleştirdik” dedi.

“AVRUPALILAR LAF ÜRETİYOR”

Batı’nın sadece laf ürettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “DEAŞ’a, PKK’ya, YPG’ye karşı bu mücadeleyi tüm onurumuzla sürdürüyoruz” ifadesini kullandı. Harekâta yönelik eleştirileri reddeden Erdoğan, “Suudi Arabistan aynaya baksın. Yemen’i bu hale kimler getirdi? Siz önce bunun hesabını verin. Yemen’i yerle yeksan ettiniz” dedi. Mısır’a da yüklenen Erdoğan, “Ülkende demokrasi katili olan bir kişisin. Yüzde 52 oyla seçilmiş olan Muhammed Mursi’yi mahkemede çırpınarak ölmesine sen, neden oldun. Sisi kınamış, kınasan ne yazar kınamasan ne yazar” şeklinde konuştu. Erdoğan, Türkiye olarak Suriye’den gelen 300 bin Kürt vatandaşını misafir ettiklerine vurgu yaparak, “4 milyon kadar Suriyeliler ev sahipliğimizde yaşıyor. Kürtlere karşıymışız. ABD bunu görmez, AB görmez” dedi.

“Sivilleri sizler bombaladınız”
Teröristler Türkiye’ye saldırırken; sessiz kalamayacaklarını belirten Recep Tayyip Erdoğan, “Terör devletini engelleyeceğiz. Oyalama taktiklere başvurulmuştur. NATO üyelerine sesleniyorum; başta ABD. Siz Türkiye’yi birkaç zibidi örgüt için tercih etmeyeceksiniz öyle mi? Buna ‘Eyvallah’ edemeyiz. Gereğini yapmaya mecburuz” açıklamasında bulundu. Türkiye’nin göbeğini kendisi kesmekten başka çaresi olmadığını gördüklerini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: “Siviller bombalanıyor diye ayağa kalktılar. Bombayı atan sizsiniz.”

PKK’nın işgâlini görmeyenlerin, Türkiye’nin, Suriye birliği için attığı adıma laf attıklarını hatırlatan Recep Tayyip Erdoğan, “DEAŞ’a karşı verdiğimiz mücadeleyi, bu konuşanların hangisi verdi? Bunlar sadece ülkelerinden DEAŞ’ı Suriye’ye ihraç ettiler. Fransa’dan Suriye’ye geldi, Almanya’dan, Hollanda’dan geldi ve biz 5 bin 500 DEAŞ’lıyı geldikleri yerlere gönderdik” diye konuştu. Batı’nın sadece laf ürettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı, “DEAŞ’a, PKK’ya, YPG’ye karşı bu mücadeleyi tüm onurumuzla sürdürüyoruz” dedi.

ARABİSTAN VE MISIR’A ‘TEPKİ’

Harekâta yönelik eleştirileri reddeden Erdoğan, “Suudi Arabistan aynaya baksın. Yemen’i bu hale kimler getirdi? Siz önce bunun hesabını verin. Yemen’i yerle yeksan ettiniz” ifadelerini kullandı.

Mısır’a da yüklenen Erdoğan, “Ülkende demokrasi katili olan bir kişisin. Sisi kınamış, kınasan ne yazar kınamasan ne yazar” şeklinde konuştu. Erdoğan, Türkiye olarak Suriye’den gelen 300 bin Kürt vatandaşı misafir edildiğine vurgu yaparak, “4 milyon Suriyeli ev sahipliğimizde yaşıyor. Kürtlere karşıymışız. ABD bunu görmez, AB görmez” dedi.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri