Son Dakika

İŞKUR öğrenci başvuru şartları açıklandı

Sosyal Çalışma Programı'nın detaylarının açıklanmasının ardından İŞKUR öğrenci başvuru şartları merak konusu oldu. Peki öğrenciler İŞKUR'a nasıl başvuracak? Gerekli şartlar ve başvuru tarihleri nedir? Programa kimler başvuramaz? Bu soruların yanıtları haberimizde.
İŞKUR öğrenci başvuru şartları açıklandı

İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR), yaz tatilini verimli bir şekilde gerçekleştirmek isteyen öğrenciler için büyük bir fırsat sunuyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan Sosyal Çalışma Programı (SÇP) ile İŞKUR'a başvuran üniversite öğrencileri hem ücret alıp aile bütçelerine katkı yapacak hem de iş tecrübesi edinerek geleceğe hazırlanacak. Peki, öğrenciler Sosyal Çalışma Programı'na ne zaman, nasıl başvuru yapacak; programa kimler katılabilecek?

Sosyal Çalışma Programı başvuru tarihleri

İŞKUR, SÇP detaylarını resmi sayfası üzerinden paylaştı ve başvuru tarihlerini duyurdu. Buna göre Sosyal Çalışma Programı başvuruları 25-28 Haziran tarihleri arasında online sistem üzerinden gerçekleşecek. Başvurusu devam eden programlar www.iskur.gov.tr internet adresinden yayımlanacak ve online kullanıcı girişi yapılarak programlar incelenebilip başvuru yapılabilecek. Sosyal Çalışma Programı’na kabul edilen öğrenciler, 5 Temmuz 2019 günü çalışacak öğrenciler elektronik ortamda kura ile seçilecek.

Kimler katılabilir?

Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere bütün yükseköğretim öğrencileri katılabilir. Ancak katılamayacağı belirtilen eğitim düzeylerinin yanı sıra kişinin aktif bir lisans veya önlisans kaydının olması durumunda programlara katılım mümkündür.

Belirlenen meslekler nereden incelenecektir?

Program kapsamında yapılacak işler, programlar yayınlandığında program sorgulama sayfasında her bir program numarasının üzerine tıklanarak incelenebilecek. Yapılacak işlerin incelenerek en doğru programa ya da programlara başvurulmasına dikkat edilmelidir.

Örneğin;

• “İlköğretim öğrencilerine İngilizce eğitimi verilmesi” gibi bir işin bulunduğu programa belli bir seviyede İngilizce bilenlerin başvuru yapması beklenmektedir.

• “Tehlike altındaki endemik bitki türlerinin araştırılması” gibi bir işin bulunduğu programa doğa şartlarında güneş, toz veya polen gibi etmenlere alerjisi olan kişilerin başvurmaması beklenmektedir.

Sosyal Çalışma Programına kimler katılamaz?

-Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılamaz. (Bunların yanı sıra aktif bir lisans veya önlisans öğrenim kaydı olan kişiler katılabilir.)

-18 yaşını doldurmamış üniversite öğrencileri katılamaz.

-Başvuru tarihinde ve programın düzenlediği tarih aralığında başka bir işte çalışan, staj yapan ve herhangi bir işyerinden kısa vadeli sigortalılık kollarından sigortalılığı bildirilen öğrenciler katılamaz.

-Başvuru tarihinde ve programın düzenlediği tarih aralığında öğrencilik kaydı aktif olmayan öğrenciler katılamaz.

-Bahar dönemi dersleri bitmeyen öğrenciler katılamaz. (Dersleri bitmiş ancak finalleri veya bütünleme sınavları bitmemiş öğrenciler katılabilir.)

-Yaz döneminde ders alan öğrenciler katılamaz.

-2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sonu itibarıyla genel akademik not ortalaması, 4’lük sistemde 2’nin, YÖK’ün “4’lük Sistemdeki Notların 100’lük Sistemdeki Karşılıkları” tablosunda 53.33’ün veya varsa üniversitelerce ayrıca belirlenen başarı puanının altında olan öğrenciler programa katılamaz.

-Bazı üniversitelerin hazırlık sınıflarında olduğu gibi not ortalaması hesaplanamayan öğrenciler için ilgili dönem itibarıyla başarısız olanlar da programa katılamaz.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.