Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘İŞKUR’la 21. yüzyılın işgücünü yetiştiriyoruz’

Dijitalleşen sanayinin nitelikli işgücü talebi artıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Selçuk, dijital sanayinin nitelikli iş gücü talebi için İŞKUR’un teknolojik gelişmeler çerçevesinde ortaya çıkacak şekilde yeniden tasarlanacağını belirterek, bireylerin yeni dijital becerilere hazırlanacağını söyledi.

Sümeyye Aksu
‘İŞKUR’la 21. yüzyılın işgücünü yetiştiriyoruz’

Diriliş Postası Muhabiri Sümeyye Aksu

Dijitalleşen sanayide nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması adına İŞKUR geleceğin mesleklerine ağırlık vererek, mesleki eğitim kurslarının yapısını yeniden düzenliyor. İŞKUR, böylelikle 21. yüzyılın işgücünü yetiştirmeye hazırlanıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt SelçukCumhurbaşkanlığı Programı doğrultusunda İŞKUR’un geleceğin mesleklerine daha da ağırlık vereceğini belirterek, mesleki eğitim kurslarının yapısının 2020 yılı sonuna kadar teknolojik gelişmeler çerçevesinde ortaya çıkacak ihtiyaca cevap verecek şekilde yeniden tasarlanacağını söyledi.

“BİREYLER DÖNÜŞÜME HAZIR OLMALI”

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, dijitalleşen sanayide nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması için bilgi ve iletişim teknolojileri ve Ar-Ge alanlarında gelişen teknoloji ve üretim süreçlerinde yaşanan değişimle yeni mesleklerin ortaya çıkacağını söyledi. Selçuk, bazı mesleklerde işgücü talebinin artacağına dikkati çekti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Selçuk, nitelikli işgücüne ihtiyacın çok yüksek olduğu bir süreçten geçildiğini belirterek, “Günümüzde işgücünden beklenen en kritik özellik; disiplinler arası yeteneklere sahip olması ve bunların hayata geçirebilmesidir. Bu sebeple bireylerin dijital çalışma ortamıyla baş edebilmek için gerekli beceriler kazanması ve dijital dönüşümle ortaya çıkan yeni dijital becerilere hazır olması gerekmektedir” diye konuştu.

GENÇLER DİJİTAL BECERİLERE HAZIRLANACAK

Veri analizi, yazılım, siber güvenlik, robotik uygulamalar, dijital iş süreçleri gibi alanlarda nitelikli işgücüne ihtiyacın artacağını vurgulayan Bakan Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

“Bu kapsamda; endüstriyel bilgisayar programcılığı, giyilebilir teknoloji tasarımcısı, endüstriyel kullanıcı arayüzü tasarımcısı, bulut bilişim uzmanı, siber güvenlik uzmanı, veri analisti, erp uzmanı, sosyal medya uzmanı, yazılım geliştirme uzmanı, mobil yazılım uzmanı, oyun geliştirme uzmanı gibi mesleklerde işgücü talebinin artacağını öngörüyoruz.”

EĞİTİMLER 2020 YILINDA DA DEVAM EDECEK

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Selçuk, “2020 Cumhurbaşkanlığı Programı kapsamında belirlediğimiz hedefler doğrultusunda gelecekte ortaya çıkacak beceriler ve mesleklerde nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlamaya yönelik mesleki eğitim kursları düzenleyeceğiz. Ayrıca 2019 yılında yazılım uzmanı, sistem uzmanı, kurumsal kaynak planlama uzmanı, bulut bilişim uzmanı, siber güvenlik uzmanı ve oyun geliştirme uzmanı mesleklerinde İŞKUR aracılığıyla düzenlediğimiz eğitimler 2020 yılında da devam edecek olup Ankara ve İstanbul’a ilave olarak İzmir’de de bu eğitimleri düzenleyeceğiz” diye konuştu.