Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İsrail, İslam işaretlerini yok etmeye çalışıyor

İsrail, İslam işaretlerini yok etmeye çalışıyor

Burak Çolo / Özel Haber

Mescid-i Aksa’yı işgal edip altını oyma çalışmalarına hız veren işgalci İsrail, bir yerde Müslümanların yaşadığının en büyük delillerinden biri olan ezanı yasaklıyor. İsrail parlamentosundaki yasama komisyonu, ezanın hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını onayladı.

İsrail Parlamentosundaki (Knesset) yasama komisyonunun, Knesset’te oylamaya sunmak üzere ezanın hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını onayladığı bildirildi. Ezanın gece 23.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasını yasaklamayı öngören yasa tasarısında, yasağa uymayan camiler hakkında bin 200 dolara ulaşan cezalarının kesilebileceği belirtiliyor. Yasa tasarısının, yarın Knesset’te oylanması bekleniyor.

“Filistin halkı hakkını ve kimliğini savunmaktan vazgeçmeyecek”

Hamas, Knesset’teki yasama komisyonunun, ezanın hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasına ilişkin yasa tasarısını onaylamasını tepkiyle karşıladı. Hamas Sözcüsü Hazım Kasım tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in, son olarak ezan yasağıyla ilgili tasarıyı onaylamak suretiyle Filistinlilere yönelik ırkçı politikalarını sürdürdüğü belirtildi. İsrail’in bu onayının “Filistin halkına yönelik ırkçı politikalarının delili” olduğu kaydedilen açıklamada, “Bu yasa tasarısı, İsrail’in, tüm insan hakları kanunlarınca kabul görülen dini sembolleri engellemek suretiyle Filistinlilerin İslami kimliğini hedef alan politikaları sürdürdüğünün göstergesi” ifadesine yer verildi. İsrail’in bu yaptıklarıyla Filistinlileri, hakkını ve kimliğini savunmaktan vazgeçiremeyeceği vurgulanan açıklamada, Filistin halkının toprakları özgürleşene dek mücadeleyi sürdüreceğine işaret edildi.

“Ezan sesini yükseltmeye devam edeceğiz”

Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa İmamı Şeyh İkrime Sabri ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ezan yasağına kesinlikle uymayacaklarını söyledi. Şeyh Sabri, “Biz işgal gücünün bu çerçevede çıkaracağı hiçbir kanuna uymayacağız. Çünkü ezanın yasaklanması İslam dininin temel ahkâmıyla çelişiyor. Biz Allah’ın izniyle Mescid-i Aksa’dan ezan sesi yükseltmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Ezanın İslam’ın şiarlarından biri olduğunu ve 15 asırdan bu yana bir yüce bir davet nidası şeklinde devam ettiğini vurgulayan Şeyh Sabri, “Bunu yasaklayan hiçbir kanuna uymayacağız ve ezanın sesini asla kesmeyeceğiz” diye konuştu.

Knesset’e sevk edilecek

“Gürültü kirliliğine neden olduğu” iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören tasarının, yürürlüğe girmesi için Knesset’te üç farklı oturumda görüşülerek oylanması gerekiyor. Filistinlilerin ve İslam âleminin büyük tepkisini çeken tasarı, daha önce de birkaç kez gündeme gelmiş ancak Knesset’te oylamaya sunulmamıştı. Bu kez ise İsrail yasama komisyonundan geçen tasarı, oylanmak üzere Knesset’e sevk edilme aşamasına geldi. Yasa tasarısının, yarın Knesset’te oylanması bekleniyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da “gürültüye neden olarak insanları rahatsız ettiği” iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti. Ezanın 23.00 ile 07.00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasını öngören tasarıda, buna uymayan camilere yönelik bin 200 dolara ulaşan cezaların kesilebileceği belirtiliyor.

Ezan yasak, ‘Şofar’ serbest

İsrail’in Yahudiler için kutsal sayılan cumartesi gününün girdiğini duyuran “Şofar” adlı alete üflenerek çıkarılan sesi, “ezan yasağı” olarak bilinen yasa tasarısının dışında tutacağı bildirildi. Bu yeni düzenlemeyle, Yahudiler için kutsal sayılan cumartesi gününün girdiğini bildiren “Şofar” adlı alete üflenerek çıkarılan sesin, “gürültü kirliliğine” neden olduğu iddia edilen ezanın aksine tasarının dışında tutulacağı ifade edildi.

Etiketler