Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İstanbul Boğazı’nda karaya oturan gemi kendi imkanlarıyla kurtuldu

İstanbul Boğazı'nda karaya oturan gemi kendi imkanlarıyla kurtuldu

İstanbul Boğazı’nda karaya oturan kargo gemisi, kendi imkanlarıyla kurtularak Sarıyer açıklarına demirledi. 

Kireçburnu mevkisinde dümenin kilitlenmesi nedeniyle karaya oturan Barbados bandıralı “Crown Emma” isimli gemi, kaptanının yaptığı manevralarla sahilden yaklaşık 20 metre açığa ilerledi. 

Karaya oturduğu sığ bölgeden kurtulan gemi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait römorkörlerin önlemleri altında, Sarıyer açıklarına demirledi. 

 “Gemi, çağrılara ve uyarılara cevap vermedi”  

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise geminin saat 21.40’ta karaya oturduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi: 

“İstanbul Boğazı’nda kuzey-güney yönlü seyri esnasında, Umuryeri çakarlarını geçtikten sonra Büyükdere istikametine dönen gemi, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri’nin bütün çağrılarına ve uyarılarına cevap vermeyerek, gemi trafik ayrım düzeni dışına çıkmış ve sahile iskele tarafından oturmuştur. Kurtarma-3 ve Kurtarma-10 Römorkörleri ile Kıyıemniyeti-8 hızlı tahlisiye botu, derhal olay yerine sevk edilmiştir.”

Etiketler