Son Dakika

İstanbul’un ilk metrosu için 'sürücüsüz' hamlesi

İstanbul'un ilk metro hattı olan Yenikapı-Yeşilköy Havalimanı’nın, ilk sürücüsüz metro hattı olan Üsküdar-Ümraniye metrosu örnek alınarak sürücüsüz hale dönüştürme işlemlerinin başlatıldığı bildirildi.

İstanbul’un ilk metrosu için 'sürücüsüz' hamlesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hattın sürücüsüze dönüştürülmesi için sinyalizasyon ve platform ayırıcı kapı sistemleri alımı için ihale açtı.

İHALE 12 HAZİRAN’DA

İBB Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü’nün açtığı ihale 12 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. Peron ayırıcı kapı sinyalizasyon sisteminin ilk etapta sürücülü olarak devreye alınacağı bildirilerek son kademede ise tam sürücüsüz olarak hizmet vermesi için hazır hale getirileceğini belirtildi.

23 İSTASYONA YENİ SİSTEM

Dönüştürme işlemleri kapsamında yolcu güvenliği için hat üzerinde bulunan 23 istasyona peron ayırıcı kapı sistemi yerleştirilmesi planlanıyor.

İhalenin teknik şartnamesine göre söz konusu metro hattına 2 yeni istasyon eklenecek.

Bu istasyonlardan biri Ulubatlı-Bayrampaşa arasında kalması beklenen “Vatan İstasyonu” olacak. Hattın metrobüs ile entegre edilmesi de planlar arasından. Ayrıca “Sağmalcılar 2” adı verilmesi öngörülen ikinci istasyon ise, eski Sağmalcılar Cezaevi ile AVM arasında kalan bir bölgede yer alması bekleniyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.