Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İstanbul’un kültür işleri ihaleciye emanet

İstanbul’un kültür işleri ihaleciye emanet

Belediyeye ait şirketleri bir sonraki seçimlere kadar yönetecek o isimler arasında yer alan Kültür A.Ş. yeni Genel Müdürü Serdal Taşkın, İmamoğlu’nun Beylikdüzü döneminde aldığı ihalelerle tanınıyor.

CHP’li Başkan Ekrem İmamoğlu ile yakın arkadaş olduğu bilinen Serdal Taşkın, 2010 yılına kadar çeşitli özel şirketlerde ‘çalışan’ olarak görev alırken 2010 yılında hayatı değişti. Elapro Ajans adı altında sadece 55.000 TL sermaye ile şirket kuran Taşkın, İmamoğlu’nun belediye başkanı olmasıyla milyonluk ihalelerin altına imza attı. Beylikdüzü Belediyesi tarafından ihale edilen pek çok projeye, ‘tek teklif’ ile giren ajans, kamu dünyasından başka hiçbir belediye ya da kuruma hizmet vermedi. Toplam 11 ihaleye giren, ortalama 3 milyon 500 bin TL ihale bedeli ile 40 milyon liraya yakın ödeme alan şirket gelirini kısa sürede katladı. Belediyedeki işlerin yanı sıra, İmamoğlu’nun seçim çalışmaları sürecinde mitinglerini organize eden Taşkın, iş üstüne iş aldı.

Hayali sucuk ekmek dağıtımı

İmamoğlu’nun adaylık süreci ve seçim çalışmalarında da görev alan Taşkın birçok şaibeyle gündeme geldi. Taşkın’ın kazandığı son ihalede boğazda tekne turu, sucuk-ekmek dağıtımı etkinliklerinin hiç yapılmadığı ama parasını aldığı iddia edilmişti.

Liyakat ve tasarruftan dem vurarak miting meydanlarında vatandaştan oy isteyen CHP’li başkan, Elapro’ya verilen ihaleler nedeniyle kendi partisi de dahil olmak üzere tepki toplarken dün kameralar karşı- sına geçti. “Finans reformlarına ihtiyacımız var” diyen İmamoğlu, Kültür A.Ş. Genel Müdürü olarak Serdal Taşkın’ı tanıttı. İBB’nin önümüzdeki dönemde organizasyon, tanıtım ve konser ihalelerini hangi şirketin kazanacağı merak konusu oldu.

FETÖ’nün kanalından ortak

Skandal iddialarla gündeme gelen Serdal Taşkın, İmamoğlu’nun resmi danışmanlarından olan ve kayyum atanana kadar Bugün TV’de yöneticilik yapan Cengiz Özkarabekir’le de bir dönem ortaklık yaptı. 2012 yılında kurdukları şirketten ayrılan Özkarabekir ve Taşkın, Elapro isimli firmaya ağırlık verdi.