Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İstanbul’un okullarında maske seferberliği: Günde 100 bin maske üretiliyor

Dünyayı yaşamla hayat arası ince çizgiye getiren Kovid-19 salgınına karşı Türkiye’de verilen mücadeleye İstanbul’daki okullardan büyük destek veriliyor. Salgına karşı Mesleki Teknik Liselerini seferber ettiklerini belirten İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul’da günde 100 bin maske üretildiğine dikkat çekti.

İstanbul’un okullarında maske seferberliği: Günde 100 bin maske üretiliyor

Diriliş Postası Muhabiri Gülşen Özer-İstanbul 

Koronovirüs salgınıyla mücadele konusunda devlet tüm kurumlarıyla seferber olmuş durumda. Milli Eğitim Bakanlığı da bu seferberliğe Mesleki ve Teknik Liseler aracılığıyla katkı sunuyor. İstanbul’da bu konuda neler yapıldığını İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ile konuştuk.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı

Salgın hastalıkla mücadeleye karşı İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü olarak neler yapıyorsunuz? Bu bağlamda başlattığınız ‘Üreten Okullar Projesi’ hakkında bilgi verir misiniz?

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarımız bu zor dönemde gelen yoğun talep üzerine üretim kapasitelerini artırdı. Aslında bu Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunun bir yansıması. Zira Vizyon Belgesinin mesleki ve teknik eğitime bakış açısı, Türkiye ekonomisi ve eğitimini birbiriyle ilişkilendirerek çok daha güçlü bir eğitim sistemi ortaya çıkarmaktır. Bu çerçevede Üreten Okullar Projesininamacı, mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızın üretim mekanizmaları ile kapasitelerinin artırılarak etkin pazarlama ve satış stratejileri ile birlikte üreten okullar vizyonunu hayata geçirmektir.

‘HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ’

Projemizin hedefleri ise mesleki değerlere sahip, yenilikçi, girişimci, üretken ekonomiye değer katan nitelikli işgücü yetiştirmek, döner sermaye işletmesine sahip mesleki ve teknik eğitim kurumlarının mevcut üretim ve pazarlama kapasitelerinin yükseltilmesi ve şartları uygun meslekî ve teknik eğitim kurumlarında döner sermaye işletmelerinin oluşturulmasının sağlanmasıdır. Şu anda mesleki ve teknik eğitim okullarımız Üreten Okullar Projemiz kapsamında üretim yapıyor. Çok çeşitli alanlarda ihtiyaç duyduğumuz üretimi gerçekleştirip, içinde bulunduğumuz zor dönemde milletimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnanıyorum ki, bu işi hep birlikte başaracağız.

 

Yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında cerrahi maske üretimi alanında neler yapılıyor?

Millî Eğitim Bakanlığımız, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında meslek liselerinde üretim çeşitliliğini ve kapasitesini artırıyor. Öncelikle temizlik ve dezenfeksiyon malzemeleri üretimine odaklanan Bakanlığımız tüm okul ve pansiyonların temizlik ürünlerinin tamamını üretebilir duruma geldi. İstanbul’da belirlenen yedi okulumuzun her biri 10 bin ton kapasiteyle çalışıyor.

Şu anda hangi okullarda üretim yapılıyor?

İstanbul’da Beşiktaş Rüştü Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beşiktaş Levent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gaziosmanpaşa Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Büyükçekmece Doç. Dr. Burhan Bahriyeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kartal Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ataşehir Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, maske üretimi yapacak okullar olarak belirlendi.

Günde kaç adet maske üretiyorsunuz?

Bu okullarımız şimdilik günlük 100 bin maske üretecek kapasiteyle çalışıyor. Öte yandan cerrahi maske üreten okullara özel eğitim meslek okulları da katıldı. Bu kapsamda İstanbul Silivri Abdullah Bilgingüllüoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu da cerrahi maske üreten okullara dâhil oldu. Cerrahi maske üretimi için belirlenen okullarımızdan her gün güzel haberler geliyor. Seçilen okullarımızda deneme üretimleri tamamlandı. Kısa sürede ilk maskeler üretildi.

‘SADECE MASKE DEĞİL, MAKİNESİNİ DE ÜRETTİK’

Ayrıca Gaziosmanpaşa Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde otomatik 3 katlı telli ultrasonik cerrahi maske makinesi üretildi. Üretilen cerrahi maskeler öncelikli olarak yaşlılarımıza ve desteğe ihtiyaç duyan ailelere ücretsiz ulaştırılıyor.

 

İstanbul’un tek kullanımlık önlük ve tulum üretimi için pilot il seçildiğini biliyoruz. Bu çalışma ne durumda?

Özellikle sağlık çalışanları için hijyen açısından çok önemli olan tek kullanımlık önlük ve tulum üretimi için yatırımlar yapıldı ve üretime başlandı. Şu anda 8 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretim yapıyoruz. Bu okullarımız, Beşiktaş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çekmeköy Taşdelen İSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beyoğlu İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Maltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pendik Melek Aknil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatih Selçuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beşiktaş Rüştü Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Beşiktaş Levent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi şeklinde belirlendi. Okullarımızda başlattığımız çalışmalar hızla üretime dönüştü.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu zor günlerde mesleki ve teknik eğitim alanı başta olmak üzere tüm eğitim süreçlerinde ülkemiz için ne gerekiyorsa gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Uzaktan eğitimle birlikte üreten okullar yaklaşımını farklı alanlara taşımak çok sevindirici. Bu süreçte Millî Eğitim Bakanlığımızın vizyonu ve stratejik yönetimi çerçevesinde çalışan alan öğretmenlerimize, usta öğreticilerimize ve diğer personelimize, ayrıca süreci büyük bir başarıyla yöneten Sayın Bakanımıza, Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer’e, projeye önemli katkılar sunan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze, projede yer alan ve büyük emek veren tüm yöneticilerimize, ilçe millî eğitim müdürlerimize, teşekkürü bir borç bilirim.