Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İstikâmet Büyük Türkiye

İstikâmet Büyük Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne ilişkin seçim çalışmalarına Kahramanmaraş’tan başladı. Erdoğan, Müftülük Meydanı’ndaki al bayraklı binlerce memleket sevdalısına seslendi. Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanlığı Sistemi eleştirilerine teker teker cevap verdi.

“Anamızı ağlattı”

Erdoğan, 25 günlük hükümet sürelerinin olduğu parlamenter sistemi savunanların, eskiden olduğu gibi il başkanlarını vali olarak atadıkları dönemin özlemini duyduğunun tespitini yaparken, milletin 16 Nisan’da Büyük Türkiye’den yana tavır koyacağını dile getirerek, “Son günlerde ne diyorlar: ‘Eski Türkiye daha iyiydi.’ Onların döneminde 25 günlük hükümetler kuruldu bu ülkede. Biz gelene kadar ki hükümetlerin ömrü ortalama 16 ay. Kardeşlerim işte o Türkiye bizi bitirmiştir. Siyasi çekişmelerin, ekonomik krizlerin anamızı ağlattığı o kâbus günleri unutmadınız değil mi?” dedi ve şöyle devam etti: “Dedelerinin nüfus kâğıtlarını alıp baksınlar! O Türkiye tek parti döneminin Türkiye’sidir. CHP il başkanlarının valilik yaptığını bilir misiniz? Bunlar o Türkiye’nin özlemiyle yanıp tutuşuyorlar. Biz Türkiye’yi bu alacakaranlık kuşağından uzak tutmak için mücadele ettik. İnşallah 16 Nisan onların son umut kapılarını da kapatıyor…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana Müftülük Meydanı’ndaki toplu açılış töreninde ellerinde al bayrağı ile kendisini bekleyen binlerce vatan sevdalısına hitap etti. Erdoğan’ın gündeminde 16 Nisan’da milli iradenin karara bağlayacağı cumhurbaşkanlığı sistemi vardı. Erdoğan, eleştirilere cevap verdi, hakikatleri teker teker sıraladı.

Baki Olanı Konuşuyoruz

Cumhurbaşkanlığı sisteminin Erdoğan meselesi değil, Türkiye meselesi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı, “Bunların itirazı sisteme değil, millete. Bunlar Tayyip Erdoğan’a karşı değil millete karşı. Ya ben kimim? Ben bir faniyim. Benim 16 Nisan’a çıkacağıma elimde bir belge var mı? Yok. Biz faniyiz ama sistem bu noktada kalıcı. Dolayısıyla biz fani olanı değil baki olanı konuşuyoruz. Bu sistemi şahsım için isteyecek, bunca mücadeleyi nefsim için verecek kadar halim yok, karaktersiz değilim” dedi.

“Benim projem”

Belediye başkanlığı döneminden beri sistem değişikliği adına mücadele verdiğini aktaran Erdoğan, cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’nin önünü açacağını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı sistemi, şahsımın projesidir. Belediye başkanlığımdan bu yana savunduğum, ısrar ettiğim bir reformdur. Diğer hizmetler gibi ülkemize ve milletimize faydalı olacağına, yarar getireceğine inandığım için bu sistemin mücadelesini verdim, veriyorum” diye konuştu.
“Milletin adamları seçilecek”

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile birlikte bürokratik vesayetin, parlamenter sistemin çarpıklıkların yararlanıp Türkiye’yi operasyon çekmeye çalışanların tarihe gömüleceğini vurgulayan Erdoğan, “Bundan sonra milletimiz Türkiye’nin yönetimini sadece ülkesi için, kendisinin ve evlatlarının geleceği için projesi, programı, hazırlığı olana, hizmet için aşkı, sevdası, niyeti olana teslim edecektir” ifadelerini kullandı.Erdoğan, hayırcı blokun “Meclis ortadan kalkacak, tek adam” gibi tezviratlarla karaladığı sistemin kesin bir kuvvetler ayrılığını sağladığını, yetkileri belirlediğini aktararak, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetecek, Meclis kanunları çıkartacak, yargı hukukun işlemesini sağlayacak. Bu sistemde hiçbir güç diğerinin üzerinde tasallut oluşturamayacağı için eski Türkiye’de sık sık şahit olduğumuz kavgaları, çekişmeleri, yetki aşımlarını inşallah artık yaşamayacağız.”

Tek devlet için evet

Milletin Türkiye’nin lehine olan herşeyin karşısında duran cepheye yine derse vereceğini dile getiren Cumhurbaşkanı, Türkiye düşmanlarını dize getirmek, vatanı korumak için “Evet” deme çağrısı yaparak, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Evet’te bereket var. Milletimiz her şeye karşı olmayı hayırlı sananlara itibar etmiyor. Ömürlerinde bu millet için hiçbir şey yapmayanlar Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ne olduğunu da bilmezler, kıymetini de bilmezler. Ülkenin başına musallat olan bu sistemde kendilerine yer bulamayacaklar. Bunun için tek millet için, tek bayrak için, tek vatan için, tek devlet için EVET”

Etiketler