Son Dakika

İzmir'de belediye çalışanlarından eylem

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile belediye bünyesindeki İZENERJİ şirketi arasındaki Toplu İş Sözleşmesi sırasında, yetki tartışması nedeniyle anlaşmazlık çıktı. Sendikanın çağrısı ile işçiler eylem yapınca belediye otobüsleri ve çöp kamyonları bir süre çalışmadı.
İzmir'de belediye çalışanlarından eylem AA / Evren Atalay

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile belediye bünyesindeki İZENERJİ şirketinde örgütlü Genel-İş Sendikası arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde belediye yönetimi ile sendika arasındaki yetki tartışması nedeniyle işçiler eylem yaptı.

Sendikanın çağrısı üzerine kent genelindeki belediye otobüsleri ve çöp kamyonları bir süre kontak kapattı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı Genel-İş sendikası üyeleri, devam eden TİS sürecinde belediye yönetiminin sendikanın yetkisine yaptığı itirazı protesto için belediye binası önünde toplandı. 

Burada basın açıklaması yapmak isteyenleri uyaran polis ekipleri, açıklamanın Valilik tarafından izin verilen bölgede yapılmasını istedi.

Taleplerinde ısrarcı olan ve belediye binasına girmeye çalışan işçilere polisin müdahalesinde 8 kişi gözaltına alındı.

İşçilerin gözaltına alınmasını protesto eden işçiler DİSK'in cep telefonlarına attığı mesaj ve sosyal medya paylaşımıyla yaptığı çağrı üzerine iş bırakma eylemi yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki belediye otobüsleri ile çöp kamyonları bir süre kontak kapattı. Otobüslerin çalışmaması kent genelinde vatandaşların mağduriyeti ve trafik sıkışıklığına neden oldu. 

Genel-İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız, sendikalarının İZENERJİ'de 15 yıla yakın bir süredir yetkili olduğunu, 7'inci dönem TİS sürecini başlatmak için bakanlıktan yetki aldığını ancak işverenin bu yetkiye itiraz ettiğini söyledi.

İşçilerin eylemine CHP İzmir milletvekilleri Kani Beko ile Atilla Sertel de destek verdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.