Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kaçak avlananlara 5,4 milyon lira ceza

Kaçak avlananlara 5,4 milyon lira ceza

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü Nurettin Taş, av ve yaban hayatı değerlerini korumanın en önemli unsurlarından birinin yaban hayatına sahip çıkabilecek koruma kontrol sistemi kurabilmek olduğunu belirtti.

Bu amaçla kaçak av ile mücadelede 81 ilin şube müdürlüğünde, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun sıkı bir şekilde uygulanması için gerekli personel ve araç görevlendirmelerinin yapıldığını, av koruma ve kontrol ekiplerinin kurulduğunu vurgulayan Taş, “Ekiplerle yapılan denetimler neticesinde bu yılın ilk 11 ayında  45 bin 508 avcımız kontrol edildi ve bunlardan 4 bin 938’ine yasal işlem uygulandı. Bu işlemler sonucu talep edilen idari para cezası 3 milyon 569 bin 545 lira, tazminat miktarı 1 milyon 848 bin 534 lira oldu” diye konuştu.

Taş, yapılan rutin kontrol çalışmalarına ek olarak 2014 ve 2015 yıllarının Bakanlık tarafından “Kaçak Avcılıkla Mücadele Yılı” ilan edildiğini anımsattı.

Sosyal medyanın kaçak av takipleri konusundaki etkisine de değinen Taş, kaçak avcılık faaliyetlerine yönelik denetim araçları arasında sosyal medyanın da yer aldığını söyledi.

Genel Müdür Taş, “Facebook ve Twitter gibi oldukça yaygın olarak kullanılan sosyal ağlarda yasa dışı yayınlanan av görüntülerinin tespiti yapılıyor ve kabahatliler hakkında yasal işlem uygulanıyor. 2015’te sosyal paylaşım sitelerinden tespit edilen yaklaşık 450 kişi hakkında yasal işlem yapılırken, 550 bin lira idari para cezası uygulandı” dedi.

Etiketler