Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kadına şiddetle mücadeleye dînî destek

Kadına şiddetle mücadeleye dînî destek

Diyanet İşleri Başkanlığı, aile içi, kadına yönelik şiddet, töre cinayetleri ve küçük yaşta zorla evlendirme gibi konularda bu yıl içinde 81 ilde, bin 533 dini faaliyet gerçekleştirdi. 

Cami içi hizmetlerin yanı sıra, sosyal ve kültürel içerikli din hizmetleri de sunan Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumu bilinçlendirmek üzere kadına ve çocuğa yönelik şiddetin önlenmesi konularına hutbe ve vaazlarda yer vererek, din görevlileri için de çeşitli eğitim programları düzenliyor.

AA muhabirinin Diyanet İşleri Başkanlığından aldığı bilgiye göre, bu yıl, aile içi şiddet konusunda 21, kadına yönelik şiddet konusunda 15, töre cinayetleri konusunda ise 2 vaaz verildi, aile içi şiddet konulu 7, kadına yönelik şiddet konulu ise 5 hutbe okutuldu. 

81 il ve 272 ilçe müftülüğüne bağlı olarak hizmet veren Aile ve Dini Rehberlik Büroları, kendilerine yöneltilen fetva ağırlıklı soruları yanıtlarken, şiddet mağdurlarına ise Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) gibi yardım alabilecekleri birimlere ulaşma konusunda yol gösterdi.

Etiketler