Son Dakika

Kaplan tankı ihracatında 135 milyon dolarlık imza

Endonezya Savunma Bakanı Ramisard Ryakuda, Bandung’daki Endonezya savunma sanayi işletmeleriyle büyük bir sözleşme paketi imzaladı. Sözleşmeye göre, Endonezya Kaplan (Harimau) Modern Orta Tankı’ndan 135 milyon dolar karşılığında 18-20 adet sipariş verdi.
Kaplan tankı ihracatında 135 milyon dolarlık imza

Savunma Sanayii’nden alınan bilgiye göre, paketin en önemli içeriklerinden birisi, FNSS ve PT Pindad ortaklığı ile geliştirilen Kaplan (Harimau) Modern Orta Tankı’nın ilk parti siparişi oldu. Endonezya, bu sözleşmeyle 3 yıl içerisinde 18-20 Kaplan’ı filosuna katacak.

400 ADEDE TAMAMLANACAK

Filipinler, Bangladeş ve Brunei ‘nin de yoğun ilgi gösterdiği Kaplan MT için ilk sipariş, beklenildiği üzere Endonezya’dan geldi. Endonezya Silahlı Kuvvetleri, ilk olarak 44 adet toplamda ise 400 adet Kaplan tankı satın almayı planlıyor.

NSS-PT Pindad tarafından ortak geliştirilen Kaplan MT’nin gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, aynı zamanda piyade birlikleri için yakın ateş desteği sağlayan mühimmattan tanksavar mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü̈ çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanıyor. Kaplan MT, Endonezya Silahlı Kuvvetleri’nin modern orta sınıf tank konseptine olan talebini karşılamak üzere geliştirildi.

Kaplan’ın, hassas doğrudan ateş kabiliyeti, geniş mühimmat seçenekleri, üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyetlere sahip olması bekleniyor. Kaplan, özellikle ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda dahi, hem araziye uyum hem de üstün sürüş kontrol özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturabilen bir özelliğe sahip. Araç, geniş bir yükseklik ve nem aralığı dahilinde ve -18°C ila +55°C sıcaklık seviyesi arasında tam kapasite ve sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor.

Yorumlar

Cem Adışen FNSS zaten bir Endonezya firması. Ortaklıklarını araştırın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.