Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Kartal hak ettiği hizmete kavuşacak

Büşra Kılıç
Kartal hak ettiği hizmete kavuşacak

Ebubekir Taşyürek, Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Parti Kartal Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. Adaylığından bu yana haftalardır sahada seçim çalışmaları yürüten Taşyürek, şehircilikten çevreye, ulaşımdan eğitime, kültürden spora, sosyal hizmetlerden istihdama +44 vizyon proje ile Kartal’a hak ettiği değeri kazandıracaklarını söyledi. Kartal’ın iki dönemdir CHP Belediyesi tarafından yönetildiğini belirten Taşyürek, İstanbul’un gözbebeği ilçelerinden olması gereken Kartal’ın hak ettiği hizmeti alamadığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “2 dönemdir Kartal, CHP’li bir belediye tarafından yönetiliyor, daha doğrusu yönetilemiyor. Son 10 yılda devletten, Kartal’a hizmet amacı ile gelen paraları alt alta yazıp baktığımızda eski para ile 2,5 katrilyon, yeni parayla da 2,5 milyar Türk Lirası olduğunu görüyoruz. Bu 2,5 katrilyon paranın harcanmasına rağmen sonuçta elde kalan ne var diye bakıldığında hiçbir şey yok.”

Ebubekir Taşyürek (sağda), Büşra Kılıç (solda)

TEK YAPTIKLARI HEYKEL DİKMEK

CHP’li belediyenin bugüne kadar ilçedeki tek icraatının heykel dikmek olduğuna dikkati çeken Taşyürek “Mevcut belediyenin 11 maddelik hizmet listesine bakıldığında 7 maddenin heykellerden ibaret olduğunu görüyoruz. Bunlar bizim paralarımız ile yapılan şeyler. Paramız, heykel ve anıtlara gitmiş. 2,5 milyar paramızın harcanmasına rağmen Kartal’da bunların bir dikili ağaçları yok. Kartal’da olan bütün kalıcı eserlerin hepsi 2009 öncesine ait, yani AK Parti dönemine ait eserler.” dedi.

HEPSİ AK PARTİ DÖNEMİ ESER

Bugüne kadar ilçeye vizyon katan projelerin sadece AK Parti döneminde yapılanlar olduğunu belirten Ebubekir Taşyürek “Kartal’da 4 tane yaşam kalitesini yükseltme merkezi var. Arif Dağlar Başkanımızın döneminde yapılmış eserler bunlar. Onun dışında Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Hasan Doğan Spor Kompleksi ve Bülent Ecevit Kültür Merkezi var ki bunlar da 2009 öncesi yapılan eserler. Kartal, bu topraklarda yaşayan insanların sorunlarına kulak tıkayan değil, halk için gönülden çalışacak bir yönetimi hak ediyor. Kartal’ın kaybolan 10 yılını geri getirmek için biz göreve hazırız.” şeklinde konuştu.

HAVARAY İLE TRAFİĞE YÜKSEKTEN ÇÖZÜM

Kartal’ı geleceğe taşıyacak vizyon projelerinden ilkinin Kartal Havaray olduğunu söyleyen Taşyürek, böylece Kartal’da toplu ulaşıma, trafiği ve yolları etkilemeden alternatif bir çözüm getirildiğini belirtti. İlçe merkezinden başlamak üzere Spor Caddesi ve Sanayi Caddesi’ni takip ederek, Kartal metrosuna, oradan da Uğur Mumcu Mahallesi’ne ulaşacak olan Havaray, 13 kilometrelik güzergâhı ile ulaşıma yeni bir soluk getirecek. Türkiye’nin ilk Havarayı’nı Kartal’a İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kazandıracaklarını belirten Taşyürek, Büyükşehir Belediyesi’nin Havaray yapımı için bütçesinden karşılığının ayrıldığını, plan ve projelerin yapıldığını ve bu projeyi en kısa sürede hayata geçireceklerini ifade etti.

LALE ANAVATANINA DÖNECEK

Lalenin anavatanının her ne kadar Hollandalılar sahip çıksalar da İstanbul olduğunu, İstanbul’daki anavatanının da Kartal Gümüşpınar Soğanlık Bölgesi olduğunu belirten Taşyürek, “Lale bizim medeniyetimizin bir sembolüdür. Lalenin İstanbul’daki anavatanı da Kartal’dır. Soğanlık mahallesinin ismi olan soğan aslında lale soğanıdır. 1550’li yıllarda lale burada ekilir, buradan İstanbul’a dağıtılırdı. Hollanda’nın büyükelçisi de burada Yakacık’ı ziyaretinde yoldan geçerken Gümüşpınar’da ilk defa laleleri görür. Hollanda’ya kaçırılan ilk lalelerin yeri burasıdır. Bu açıdan da lalenin anavatanı olan Kartal’a dönmesini sağlamak amacıyla Çınar Altı Lale Meydanı’nda Lale Müzesi ve Araştırma Merkezi kuracağız. Bu vesile ile de kentin ekonomisini, kültürünü, medeniyet değerlerimizi, gençlerimizin burada kök salması noktasında çalışmalarımızı yapacağız” dedi.

ADALAR MANZARALI SEYİR TERASI

Taşyürek, İstanbul’un balkonu olarak bilinen Kartal’ın Yakacık mahallesinin, dünyada deniz havası ile orman havasının ideal kesiştiği birkaç noktadan biri olduğunu, ilaç tedavisi görmeden sadece Yakacık’ta yaşayarak akciğer hastalıklarının tedavi edildiğini söyledi. Orman havasıyla denizden gelen flora ile mükemmel bir kent olan Yakacık’a İstanbul’un en güzel seyir terasını yapacaklarını dile getiren Taşyürek, “Yakacık’ta bir seyir terası yapacağız. Oradan tüm Kartal’ı ve Prens Adaları’nı en güzel görsel şeklinde göreceğiz. İstanbullular, Türkiye’nin değişik yerlerinden insanlar veya başka ülkelerden turistler buraya gelecekler ve böylece Kartal’ın ekonomisinde canlanma sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

TAŞOCAĞI GÖLETİ GÖZDE OLACAK

Kartal’ın fabrikalar bölgesi diye bilinen çimento üreten fabrikaların bulunduğu Taşocağı mevkiinde fabrikanın hammaddesi olan taşların çıkartıldığı yerde zamanla kendiliğinden yeraltı suları ile dolup, yağmur suları ile beslenen, içinde renkli balıkların yüzdüğü masmavi bir göl oluşmuş vaziyette. O bölge şuanda bir çöküntü alanı şeklinde duruyor. Yaklaşık 500 dönümlük bir alan. Oranın benzeri bir örneği yalnızca Çin’de var. İkincisi de inşallah İstanbul Kartal’da, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın da destekleri ile çok önemli ve çok güzel bir proje ile hayata geçecek. Burası Taş Ocağı Millet Bahçesi ve Doğa Sporları Merkezi, Doğa Tarihi Müzesi gibi bir konsept ile sadece Kartalımıza değil bölgedeki diğer semtlerdeki insanların, tüm İstanbullular’ın gelip görmek istediği, dinlenme imkanlarını bulacağı güzel bir yer olacak.

İNSANLAR KARTAL’A HİZMET İSTİYOR

15 Temmuz alçak kalkışmasından sonra Cumhur İttifakı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin hassasiyetleri ile Cumhur İttifakının genel seçimlerde hayata geçirildiğinin, bu ittifakın milletin nezdinde karşılığını bulduğunun altını çizen Taşyürek, yerel seçimlerde de Cumhur İttifakı’nın devam ettiğini, Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte seçim çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Taşyürek, “Ben AK Parti’nin olduğu kadar aynı zamanda Cumhur İttifakı’nın da Kartal Belediye Başkan adayıyım. Bu bir yerel seçim olduğu için başka hangi siyasi partiye oy verirse versin ister CHP, ister İYİ Parti, ister Saadet Partili dostlarımıza, hepsine yerel seçimlerde hizmet esası ile tecrübe, birikim ile hizmet edeceğiz. Bu nedenle ben, bizim yanımızda olmaları gerektiğini onlara söylüyorum. Yüzlerce Kartallı hemşerimiz de benim söylememe gerek duymadan biz sizin yanınızdayız diyorlar. Kartal’da, Kürt’üyle, Türk’üyle, Abaza’sı, Alevi’si, Sünni’si ile farklı inanç değerlerini taşıyan insanlardan oluşan çok güzel bir mozaik var. Onlar da çok ciddi şekilde bizim yanımızdalar. Bizi destekliyorlar. Kartal’da 10 yıldır bir şey yapılmadığı için Kartal’ın her şeye ihtiyacı var. İnsanlar artık değişik siyasi düşünceden de olsa ‘Ben Kartal’a hizmet istiyorum’ diyor. İnsanlarda, hangi siyasi düşünceden olursa olsun büyük bir beklenti var. Biz onun gereğini yerine getireceğiz. Kartal yeniden hizmet ile tanışacak. Kartal, inşallah 1 Nisan’a ‘Gönül Belediyeciliği’ ile bütün bu hizmetlerle yeniden doğmak üzere çok güzel uyanacak.” dedi.

Bu haber Diriliş Postası Gazetesi kağıt baskılı nüshasında yayımlanmıştır. Kamu faydası gözetilerek ve uzman editör kadrosu ile yer verilen diğer haberlerimizi okumak için abone olabilirsiniz. Abone olmak için iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri