Son Dakika

Kastamonu'da 20 dakika süren dolu AFAD’da kuyruğa sebep oldu

Kastamonu'da etkilisini gösteren sağanak ve dolu sebebiyle 370 araç ile 90 ev hasar gördü.

Kastamonu'da 20 dakika süren dolu AFAD’da kuyruğa sebep oldu

Kastamonu'da etkilisini gösteren sadece 20 dakika süren sağanak ve dolu sebebiyle 370 araç ile 90 ev hasar gördü.

Valilikten tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, bazı ev, iş yeri ve araçlarda sağanak ve dolu nedeniyle hasar meydana geldi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) vatandaşların hasarlarına ilişkin bilgilerin bu kuruma bağlı Kriz Merkezinde toplandığı belirterek yaptığı açıklamada, "Toplanan bilgiler doğrultusunda Türkiye Afet Müdahale Planı Kastamonu Afet Müdahale Planı uyarınca Hasar Tespit Hizmet Grubu ve Zarar Tespit Hizmet Grubu Ana Çözüm Ortağı kurumlar ile bu hizmet gruplarının destek çözüm ortağı kurumlarca görevlendirilen ekipler, 14 Eylül günü saat 08.30 itibarıyla, hasar gören alanlarda gerekli hasar tespiti çalışmalarını yürüteceklerdir." ifadelerine yer verdi.

Hasar tespitiyle ilgili vatandaşların AFAD'ı aramayı sürdürdüğü belirtilen açıklamada, "Söz konusu dolu sebebiyle merkez ve ilçelere bağlı toplam 170 köyde enerji kesintisi yaşanmaktadır. Köylerimizde yaşanan enerji kesintisini giderme çalışmaları sürmektedir. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Kriz Merkezi sabaha kadar açık kalacak olup vatandaş başvurularını almaya devam edecektir." bilgisine yer verildi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Kastamonu'da etkilisini gösteren sağanak ve dolu sebebiyle kriz masası oluşturulduğu açıklandı.

Kastamonu Belediyesi yaptığı yazılı açıklamada, dün akşam saatlerinde şiddetli yağış ve dolunun şehirde etkin olduğu, su taşkınlarından dolayı iş yerlerini su bastığı, dolunun araçlarda maddi hasara yol açtığı bildirildi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş başkanlığındaki belediyede kriz masası derhal oluşturulduğunun belirtildiği açıklamada, belediye bünyesindeki bütün ekiplerin şehirde dolu ve sağanağın oluşturduğu zararlara karşı 24 saat görevde olacağının altı çizildi.

Yapılan açıklamada, "Kentin muhtelif yerlerinde yağışa bağlı oluşan olumsuzlukların ortadan bir an önce kaldırılması için ekiplerimiz görevini kesintisiz olarak yerine getirecektir. Vatandaşlarımızdan  meydana gelen olumsuzluklara karşı belediyemizle kısa sürede irtibata geçmelerini talep ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

VATANDAŞ AFAD’A BAŞVURDU

Kastamonu'da sağanak ve dolu nedeniyle ev ve araçlarında hasar oluşan vatandaşlar, Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğüne başvuruyor.

Şehirde dün akşam saatlerinde yaşanan sağanak ve doludan dolayı araç ve evleri zarar görenler, AFAD İl Müdürlüğüne zararlarının giderilmesi istemi üzerinden başvurular bulunuyor.

Başvuruların fazla olduğu için müdürlük önünde uzun araç kuyruğu oluştu.

Evinde hasar oluşan Akif Kahraman, her şeyin çok şekilde 10 dakikada olup bittiğini söyledi.

Yağışın kesildikten sonra dışarı çıkıp baktığında evinin çatısının zarar gördüğünü farkına vardığını belirten Kahraman, "Kiremitler kırılmış, güneş enerjisi sistemi zarar görmüş. AFAD İl Müdürlüğüne gelerek zararımızın karşılanması için dilekçe verdim." dedi.

Özay Sakallıoğlu da arabasında büyük zarar meydana geldiğini ifade ederek, "Dolu, otomobilimin camlarını kırdı, kaput ve tavanında zarara yol açtı. Yetkililerden destek bekliyorum." açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.