Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Katar’da Erdoğan coşkusu

Katar’da Erdoğan coşkusu

Katar El Arab gazetesi, dünkü sayısında Doha ziyareti münasebetiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sürmanşetten Türkçe ve Arapça “hoş geldiniz” dedi.

“Hoş geldiniz Erdoğan.. Ehlen Erdoğan”

Erdoğan’ın ziyaretine Katar’da günler öncesinden başlayan büyük bir ilgi vardı.

Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rus uçağını düşürmesi ve sonrası gelişmelerle bu ilgi zirveye ulaştı.

Erdoğan ve Katar Emiri Temim Bin Hamed El Sani, bugün “Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik Komite Kurulmasına İlişkin Ortak Mutabakat” çerçevesinde oluşturulan Yüksek Stratejik Komite’nin ilk toplantısına katılacak.

Cumhurbaşkanı, Katar Üniversitesi’ni de ziyaret edecek ve öğrencilere hitap edecek.

Erdoğan’ın ziyareti halk arasında olduğu kadar Katar medyasında da coşkuyla karşılandı.

El Arab gazetesinin dünkü başyazısında Yüksek Stratejik Komite’nin bugün yapacağı toplantının “tarihi” olacağı belirtilerek, Katar Emiri El Sani’nin 9 ay içinde Türkiye’ye 3 resmi ziyaret gerçekleştirdiğini ve bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğine işaret ettiği kaydedildi.

Ayrıca, Ankara ve Doha arasındaki koordinasyonun ve ilişkilerin güçlenmesinin, Filistin’den Suriye’ye bölgesel yansımalarının olduğuna da dikkat çekildi.

El Şark gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cabir El Harmi de dünkü yazısında, Türkiye ve Katar ilişkilerinin diplomatik çerçevelerin çok ötesinde olduğunu ifade etti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2000 yılında sadece 38 milyon dolar civarında olduğunu kaydeden El Harmi, 2014’te 800 milyon dolara çıkan bu rakamın bu yıl 1.5 milyar dolara çıkmasının beklendiğini bildirdi.

Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmesinin ve Rusya’dan özür dilememesinin, Suriye semalarında Rusya’nın cirit atmasını reddeden her özgür Arap ve Müslüman’ı temsil eden bir tavır olduğunu belirtti.

Yönetimdeki El Sani ailesinden yazar Faysal Bin Casim El Sani de, Twitter’daki hesabında Erdoğan’ın Doha ziyaretiyle ilgili şunları yazdı:

“Sevgili Erdoğan! Hoş geldiniz. Sizin gibi biri İslam Ümmeti için şereftir. Şu Arap atasözü size tam uyuyor: Bizler misafiriz, siz ev sahibi.”

Katar, yüzölçümünün küçüklüğüne ve nüfusunun azlığına rağmen Arap dünyasının ve Körfez’in en önemli ve etkili ülkelerinden.

Uluslararası ve bölgesel konularda Türkiye’yle politikaları büyük ölçüde örtüşüyor.

İsrail ve Mısır kuşatması altındaki Gazze Şeridi’ne ve Suriye halkının Beşşar El Esed rejimine karşı verdiği özgürlük mücadelesine en büyük desteği veren iki ülke; Türkiye ve Katar.

Libya, Tunus ve Yemen meselelerinde de Doha’nın yaklaşımı Ankara’nınkinden farklı değil.

Bu birliktelik, Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak isteyen uluslararası ve bölgesel güçlere karşı elimizi güçlendiriyor.

Kral Selman Bin Abdülaziz’in tahta oturmasından bu yana Riyad’ın Ankara-Doha hattına yaklaşmasıyla Türkiye-Katar ilişkilerinin bölgesel ağırlığının daha da arttığını söyleyebiliriz.

Suudi Arabistanlı araştırmacı-yazar Muhammed El Hudayf, geçenlerde 3 ülkeye çağrıda bulunarak, Sudan ve Libya’nın da Türkiye-Katar-Suudi Arabistan ittifakına eklenmesini istedi.

Ankara’nın, Doha ve Riyad ile ilişkilerinin güçlenmesinin ve çekim merkezi oluşturmasının yeminli Türkiye düşmanı rejimlerin bölgede yalnızlaşmasına yol açtığını da unutmamak lazım.

İsmail Yaşa

Etiketler