Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kerem Kılıçdaroğlu: Esenler’de kazanamayız

Kerem Kılıçdaroğlu: Esenler'de kazanamayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, Al Jazeera’ye verdiği röportajda Esenlerli seçmenin AK Parti ile bütünleştiğini belirterek, CHP’nin Esenler ve çevre ilçelerde birinci parti olamayacağını söyledi. Kerem Kılıçdaroğlu, kazanmaları zor görünen ilçeler için babasına, “Tartışmayın, örgütü çalıştırın” önerisinde bulunduğunu da dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu, hazırladığı doktora tezi kapsamında, 1 Kasım seçimlerinin ardından Esenler ve Kadıköy’de yaptığı saha çalışması ile ilgili Al Jazeera’den İrfan Bozan’a bir röportaj verdi. Kerem Kılıçdaroğlu, çalışmalarından elde ettiği sonuçlara göre Esenlerli seçmenin AK Parti ile bütünleştiğini belirterek, CHP’nin Esenler’de birinci parti olamayacağını söyledi.

CHP ESENLER’DE BÜYÜYEMEMİŞ

Röportajında Esenler’in yerleşim olarak geliştiği 90’lı yılların başında Refah Partisi’nin insanları yakalamayı başardığını belirten Kılıçdaroğlu, “Refah Partisi’nin o dönem stratejisi evlere gitmek, seçmenlerle yakınlaşmak olmuş. O dönemlerin sosyal demokrat partisi SHP bu kesimi unutmuş. 1990’lardan 2010’lara kadar Esenler nüfusunda büyük artış var ama CHP hala çok sınırlı üyeye sahip. CHP’nin şu anda aktif seçmeni ve üyesi çok sınırlı, büyüyememiş” diye konuştu.

YOLSUZLUKLAR VE KAVGALAR KAYBETTİRDİ

CHP’nin iktidarda olduğu dönemde ortaya çıkan çeşitli yanlışların da Esenler ve çevre ilçelerdeki seçmeni kaybettirdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bir dönem İSKİ yolsuzluğu çıkıyor. Bir de Esenler’de bu çok anlatıldı parti içinde  SHP-CHP kavgası var. Aynı partideki insanlar bir birlerini kötülüyorlar. Bu durum da partiyi olumsuz etkiliyor. SHP içinde kavga var görüntüsü seçmeni, üyeleri kaçırıyor” dedi.

ESENLER’DE KAZANAMAYIZ

Esenler ve çevresindeki ilçelerde CHP’nin kazanma ihtimalinin çok zor olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “CHP örgütünde ‘parti kaynaklarımız limitli, burada seçmen bize mesafeli biz de pek bir şey yapamıyoruz’ durumu var. Oralarda hemen büyüme olmaz ama şu anda önümüzde bir seçim gözükmüyor. İyi bir çalışmayla Esenler’de birinci parti olamayabilirsiniz ama oyunuzda belli bir artış olabilir. Geçmiş dönem seçim sonuçlarına bakarsınız bir trend oluşmuştur. Bu trend içinde dersiniz ki, şu mahalleyi biraz zorlasak bize doğru bir kayma sağlayabiliriz. Tabii ki, AKP oralarda çok güçlü, çok büyük kaynakları var. Seçmenle bütünleşmiş durumda özellikle Esenler’de ve çevresindeki ilçelerde” şeklinde konuştu.

AK PARTİ SEÇMENİYLE BÜTÜNLEŞTİ

AK Parti’nin başarısını bütünleşmeye bağlayan ve bu bütünleşmeden kastını açıklayan Kerem Kılıçdaroğlu, “Benim edindiğim izlenim AKP’nin muhtarlarla ilişkisi çok iyi. Muhtarlar neden önemli? Mahalleyi tanıyor. Kimin ne sorunu var Biliyor. Muhtar bildiklerini AKP ilçe başkanına anlatıyor. İlçe başkanı için kaynak sıkıntısı yok ve sorunları kolayca halledebiliyor. Muhtarlarla bu bağ kurulmuş durumda. Seçmende bunları biliyor. Bir sorunu olduğunda o sorununu oraya taşıyabiliyor” ifadelerine yer verdi.

ESENLER’DE SOKAĞA ÇIKMAK KÂR ETMEZ

CHP’nin Esenler’de sokağa çıkmasının getirisinin olmayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Sokağa çıksınlar ama büyük bir protesto yapalım şunu engelleyelim demenin bence çok getirisi yok. Esenler’de bahsettiğiniz gibi birebir çalışma yapacak CHP kadrosu var mı? Yapı çok sınırlı 500 bin nüfuslu bir yerde 5 bin üyeden bahsediyoruz. Bunun da sadece yüzde 10-15’i aktif üye. Seçim zamanı biraz artıyor ama gene de yetersiz. En büyük rakibiniz olan AK Parti’ye kıyasla sayınız çok düşük. Çalışmalar seçim dönemi ile sınırlı olunca AK Parti’ye veren yine oyunu AK Parti’ye verecek” şeklinde konuştu.

BABAMA ‘TARTIŞMAYIN, ÖRGÜTÜ ÇALIŞTIRIN’ DEDİM

Saha çalışmasından edindiği bulgular kapsamında babası Kemal Kılıçdaroğlu’na tartışmalara girmektense kazanmaları zor görünen ilçelerde örgütü çalıştırmalarını önerdiğini belirten oğul Kılıçdaroğlu, “Babama saha çalışmamı anlattım, gördüklerimi de söyledim. Size düzenli ev ziyaretleri lazım. Seçime kadar olan 4 yılı iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledim. Güncel tartışmalara sürekli cevap vermelerle olacak iş değil, örgütü çalıştırmanız gerekiyor dedim” diye konuştu.

GERÇEKTEN DE ESENLER AK PARTİ’NİN KALESİ

Kerem Kılıçdaroğlu’nun CHP için yaptığı değerlendirmeler haksız değil… Öyle ki, 10 Ağustos 2014’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar Esenler, 20 yıldır Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında ve her seçimde en büyük destekleyicisi oldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın parti kurduğu 2001 yılından bu yana girdiği 9 seçimde Esenler’den aldığı desteğin ortalaması yaklaşık yüzde 62. Kurduğu ve Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2002’deki ilk Genel Seçimi’nde yüzde 53.6 ile Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen Esenler seçmeni, bundan sonra yapılan 3 yerel, 2 genel, 2 referandumda da rekor oylarla hep yanında yer aldı. Öte yandan Esenler seçmeni, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri’nde yüzde 63 oy oranı ile Esenler Belediyesi’ni, İstanbul’da AK Partili belediyeler arasında birinci yaptı.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!