Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kerimov, eski senato başkanını tarlada çalıştırıyor

Kerimov, eski senato başkanını tarlada çalıştırıyor

Özbekistan’da 2006-2015 yıllarında Senato Başkanı olarak görev yapan şimdi ise Harezm şehri adliyesinde çalışan İlgizar Sabirov, eski Başbakan yardımcısı Abdullah Aripov ve ülkenin tanınmış eski yöneticilerinin pamuk toplamaya gönderildiği bildirildi.
Rusya’daki son gelişmelerden etkilenen Özbekistan ekonomisi derin bir kriz yaşıyor. Son verilere göre, Taşkent’teki döviz kara borsada bir dolar beş bin somu geçmiş durumda. Yurt dışında çalışan Özbekistanlı işçilerin her sene memleketlerine gönderdikleri yaklaşık 6 milyar dolar olan para miktarı ise yüzde 50 azaldı. Bunun yanında Özbekistan’da üretilen ve Rusya’da satılan arabaların sayısı da yarı yarıya düştü.
Ekonomik ve mali sıkıntılara dayanamayan Kerimov hükümeti ülke bütçesinde ana kaynak olan pamuk üretiminde maksimum neticeye erişmek için pamuk hasadı mevsiminde adete kendi halkına karşı savaş açtı. Ülkedeki bütün okul ve üniversitelerin talebeleri, devlet idarelerinin çalışanları, emekliler ve hatta ‘kötü yola düşen’ kadınlar bile organize şekilde pamuk toplamaya gönderiliyor.
Ülkede kamu çalışanları ve öğrencilerden sonra öncki haftalarda emeklilerin de zorla pamuk tarlasında çalıştırıldığı, çalışmak istemeyenlerin ise emekli maaşının yarısından vazgeçmek zorunda kaldığı açıklanmıştı.
Dünya Bankası, geçtiğimiz günlerde İslam Kerimov rejiminin halkın çeşitli gruplarını zorla çalıştırma sorununu çözmedikçe tarım sektörüne sağladığı mali desteği durduracağını açıklamıştı.