Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Kerpiç evin çöktüğü bölgede yıkılması gereken 12 bina var

Konya’nın Karatay ilçesinde yaşanan kerpiç ev faciasının ardından açıklama yapan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Gürgen, “Karatay Belediyesi bu olaydan önce 12 binayla ilgili karar almış, 10'unu da yıkmış. Bu binalardan iki tanesi sağlamlaştırılmış. Bölgede yıkılması gereken 12 binanın tespitini yaptık." dedi.

Kerpiç evin çöktüğü bölgede yıkılması gereken 12 bina var

Konya’nın Karatay ilçesinde yaşanan kerpiç ev çökmesine ve 3 kişinin ölümüne ilişkin açıklama yapan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, bölgede 12 bina için tespit ettiklerini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘un görevlendirmesi üzerine Konya’ya gelerek, merkez Karatay ilçesinde göçen kerpiç evin bulunduğu bölgeye giden Gürgen, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Kaymakam Abdullah Selim Parlar ve beraberindekilerle incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

İncelemenin ardından, basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Gürgen, yaşanan elim olaydan dolayı üzgün olduklarını belirterek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

“36 BİNANIN RİSK, YAPI TESPİTLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Olayın gerçekleştiği alanın içerisinde 24 tescilli bina oluğunu aktaran Gürgen, “Yıkılan kerpiç bina çok yıpranmış. Bu tescilli bir bina, binanın restorasyonu yapılacak. Aynı zamanda burada bulunan binaların güçlendirilmesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum talimat verdi. Buradaki 36 binanın risk, yapı tespitlerini gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Gürgen, bölgedeki hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

“BÖLGEDE YIKILMASI GEREKEN 12 BİNANIN TESPİTİNİ YAPTIK”

Tespit edilen 36 riskli binadan 12’sinin yıkılacağını kaydeden Gürgen, şu bilgileri verdi:

“Bölgede, yaklaşık 100 dönüm alan içerisinde 347 bina var. Karatay Belediyesi bu olaydan önce 12 binayla ilgili karar almış, 10’unu da yıkmış. Bu binalardan iki tanesi sağlamlaştırılmış. Bölgede yıkılması gereken 12 binanın tespitini yaptık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca buradaki 24 binanın güçlendirme ve restorasyon çalışması gerçekleştirilecek. Yıkılacak olan riskli binalarda kalan vatandaşlara da kira yardımı yapılacak. Vatandaşlarımızı uyarıyorum. Herkes kendi evinin tespitini bir kez daha gözden geçirsin. Hasar, zarar, ziyan var mı onlara baksın. ‘Burada deprem olmaz’ deyip bunları ihmal etmesin. Bu konuda bakanlığımız da vatandaşın emrindedir.”

Kaynak : AA
Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri