Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kervan yürüyor

Kervan yürüyor

Türk Hava Yolları’nın New York-İstanbul uçağında yan yana oturan iki Afro-Amerikalıdan biri öbürüne soruyor: “İstanbul’u ilk ziyaretiniz mi olacak?” Öbürü cevap veriyor: “İstanbul’da kalmayacağım. Akra’ya geçeceğim.”
-Akra?
-Gana’nın başkenti.
-Biliyorum, biliyorum; ama Türk Hava Yolları ve İstanbul ne alâka?
-Alternatif güzergâhlara ve Amerikalı yahut Avrupalı şirketlere göre daha hesaplı ve konforlu oluyor.

***

Yeşilköy ve Kurtköy havaalanları sadece İstanbul/Türkiye ziyaretçilerine değil Asya yahut Afrika’ya uçmak isteyen Avrupalı ve Amerikalılara veya Avrupa ve Amerika’ya uçmak isteyen Asyalı ve Afrikalılara da hizmet ediyor.
Orta ve Güney Amerika yolcuları için de bir transfer noktası oldu İstanbul.
Her taraftan İstanbul’a uçak akını var ve mevcut havaalanlarının kapasiteleri gittikçe artan yükün altında eziliyor.
Dünyanın en büyük havaalanı projelerinden biri olan İstanbul Yeni Havaalanı Projesi sadece mevcut yükün taşınmasını kolaylaştırmak için değil, onun belki de birkaç misli olan bir potansiyeli harekete geçirmek için de elzemdi.

Üçüncü havaalanı tamamlandığında, İstanbul, uluslararası hava trafiğinde, dünyadaki başka hiçbir merkezle kıyas kabul etmeyecek derecede muazzam bir transfer merkezi olacak inşaallah.
Bunu Türk Hava Yolları’nın önlenemeyen yükselişiyle beraber düşündüğümüzde Türkiye için ne kadar büyük bir kazanç kapısının aralandığını idrak edebiliriz.
Yeni havaalanına muhalefet edebilmek için ya idrak yoksunu veya Türkiye aleyhtarı olmak lazım.
Frankfurt, Paris, Londra, Barcelona ve Madrid’in derdi bizi niye gersin ki?

***

İstanbul Yeni Havaalanı Projesi’nin ilk etap yatırımı için 4.5 milyar avroluk finansman paketinin imzalandığı haberini öpüp başımızın üstüne koyuyoruz.
Allah utandırmasın.

Etiketler