Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Kesin sonuçların kısa sürede açıklanması için kanun güncellenmeli’

'Kesin sonuçların kısa sürede açıklanması için kanun güncellenmeli'

AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Şeref Malkoç, milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların daha kısa sürede açıklanması için seçim kanununun güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Seçim sonuçlarına itiraz sürecinin uzunluğu tartışma konusu oldu. İlgili kanunda, milletvekili genel seçimi sonuçlarına yapılacak itirazların 11-12 günde tamamlanması ve kesin seçim sonuçlarının bu sürenin sonunda açıklanması öngörülüyor.

Kanun’un 1961’de yürürlüğe girdiği dikkate alındığında, 11-12 günlük itiraz sürecinin bugünün teknolojisi karşısında uzun olduğu ve hükümetin kurulmasını geciktirdiği değerlendiriliyor.

Malkoç, konuya ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 1960 darbesinden sonra yapıldığına, aradan 50 yılı aşkın zaman geçtiğine işaret etti.

Söz konusu kanunun güncel şartlarına göre yeniden ele alınması gerektiğini belirten Malkoç,”1961 yılında ne ulaşım ne iletişim bugünkü gibiydi. Kesin seçim sonuçlarının en kısa zamanda açıklanması için itiraz sürelerinin de gözden geçirilmesi lazım. Bu kanun yapıldığında seçim sonuçları belki 3 günde alınıyordu, şimdi 3 saatte alınıyor. YSK’ya da bu konuda yetki verilmesi gerekir” dedi.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!