Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu şehit cenazesine kamufle olarak gelmiş

Sabri İşbilen
Kılıçdaroğlu şehit cenazesine kamufle olarak gelmiş

Ankara’nın Çubuk ilçesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yumruklu saldırıya maruz kaldığı şehit cenazesinde yaşananlarla ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. Hakkâri’de PKK’lı teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen Yener Kırıkcı’nın ailesi PKK’nın siyasi ayağı HDP ile işbirliği yapan Kılıçdaroğlu’nun cenazeye katılmasını istemediklerini iletti. Şehidin babası Mustafa Kırıkcı, “Ben şehit babası olarak Kemal’in buraya gelmesinden çok üzüntü duydum” ifadesiyle şehidin dayısının oğlu Aydın Tuzcu, ise “Kemal Kılıçdaroğlu’nun gelmesini zaten istemiyorduk” diyerek bu bilgiyi doğruladı.

Kılıçdaroğlu’nun taşlanan aracı
Kemal Kılıçdaroğlu’nun taşlanan aracı.

 

MAKAM ARACIYLA GELMEDİ

Kılıçdaroğlu, şehit ailesinin “gelme” çağrısına rağmen, şehit cenazesine çok farklı bir taktik kullanarak gitti. Kılıçdaroğlu, 2017’de iktidar tarafından kendisine tahsis edilen 4.5 ton ağırlığındaki, 06 CHP 001 plaka zırhlı Mercedes marke aracı kullanmaya başlamıştı. Her ziyaretini ve seyahatini söz konusu araçla gerçekleştiren Kemal Kılıçdaroğlu, cenaze törenine giderken makam aracını kullanmadı. CHP lideri köy halkının geldiğini anlamaması için cenaze alanına yine Mercedes marka olan zırhsız, herhangi bir güvenlik önlemi olmayan bir minibüsle gitti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na tahsis edilen zırhlı araç
CHP lideri Kılıçdaroğlu’na tahsis edilen zırhlı araç.

 

ARAÇTAN İNİNCE FARKEDİLDİ

Kılıçdaroğlu, bulunduğu minibüsten ininceye kadar kimse aracın içerisinde kimin olduğu konusunda en ufak bir fikir sahibi değilken, CHP liderinin araçtan inmesiyle beraber şehit yakınları ve şehidin komşularının protestoları başladı. Protestolar ve yumruklu saldırı sonrası olay yerinden uzaklaştırılan CHP lideri, daha sonra hareket ettiği CHP Genel Merkezi’ne ise makam aracılığıyla geldi. Bu bağlamda Kılıçdaroğlu’nun araçları değiştirme hamlesinin bir planın parçası olup olmadığı sorgulanacak bir konu olarak öne çıktı. Öte yandan CHP kanadından gelen gerçek dışı açıklamalar ve mağdur tiyatrosu da bir kurgu olma ihtimalini güçlendirdi.