Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kıran operasyonları PKK’nın soyunu kurutacak

Terörle mücadelesini içeride ve dışarıda sürdüren Türkiye, sınırlarında Soçi Mutabakatı kapsamında Rusya ile devriyeleri sürdürürken, ülke içirişinde de gerçekleştirdiği Kıran-1-2-3-4 ve dün başlayan Kıran-5 operasyonlarıyla yurt genelinde bebek katili PKK’nın soyunu kurutmaya devam ediyor.

Kıran operasyonları PKK’nın soyunu kurutacak

Yurt dışında gerçekleştirilen terörle mücadele harekâtlarıyla PKK’ya bulunduğu yeri dar eden Türkiye, izdüşümü olarak yurt içinde de hareket kabiliyeti daralan terör örgütünün kökünü kazımaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen operasyonlarda terör örgütünün kış üslenmesine girmeden terörist grupları bulup etkisiz hale getirmek, terör örgütünün komuta kontrol sistemini parçalamak ve haberleşme ağını çökertmek, teröristlerin bölgeler arası geçişlerini engelleyerek takviye edilmesini önlemek amacıyla 17 Ağustos 2019 tarihinden itibaren büyük çaplı “Kıran Operasyonları” başlatıldı.

Gerçekleştirilen Kıran-1-2-3-4 operasyonlarında 2’si gri kategoride olmak üzere 63 terörist etkisiz hale getirildi, 19 iş birlikçi yakalandı, 68 mağara/sığınak imha edildi.

KIRAN-1’DE 18 TERÖRİST

Hakkâri-Van-Şırnak kırsalında başlatılan Kıran-1 operasyonu kapsamında, 24 Eylül’de Hakkâri kırsalında etkisiz hale getirilen 7 teröristle birlikte toplam 18 terörist etkisiz hale getirildi ve 6 işbirlikçi yakalandı.

45 mağara, sığınak ve depo imha edilirken, 5 adet AK-47 kalaşnikov piyade tüfeği, 1 adet dragunov (Kannas) keskin nişancı tüfeği, 1 adet M-16 piyade tüfeği, 4 adet makinalı tüfek, 5 RPG-7 Roketatar, 4 adet AT-4 tanksavar füzesi, 15 el bombası, 8 bin 580 adet çeşitli çap ve türde silahlara ait mühimmat, 7 adet EYP, 15,5 kilogram patlayıcı madde, 20 kilogram zehir maddesi ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi.

KIRAN-2’DE 9 TERÖRİST

27 Ağustos’ta Mardin-Batman-Şırnak üçgeninde başlatılan Kıran-2 operasyonunda ise 9 terörist etkisiz hale getirildi. Ayrıca 2 terörist teslim oldu, 2 işbirlikçi yakalandı.

Operasyonda 7 mağara, sığınak ve depo imha edilirken, 2 adet Metis M-1 füze ateşleyicisi, 1 adet M-16 piyade tüfeği, 2 adet Dragunov (Kannas) keskin nişancı tüfeği, 6 adet RPG-7 roketatar, 2 adet Biksi makinalı tüfeği, 7 adet AK-47 Kalaşnikov piyade tüfeği, 1 adet TB-6 Tamburalı bombaatar, 7 adet tabanca, 45 adet el bombası, 17 kilogram plastik patlayıcı, 2 adet EYP, muhtelif miktarda mühimmat ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi.

KIRAN-3’TE 16 TERÖRİST

21 Eylül’de Siirt ve Şırnak ara hattında başlatılan Kıran-3 operasyonunda 7 komando taburu, 16 polis özel harekât timi, 25 güvenlik korucu timi olmak üzere toplam 155 operasyonel tim, 2 bin 325 personel görev aldı. Devam eden operasyonda aralarında İçişleri Bakanlığı’nca gri kategoride aranan Orhan İnce ve Kader Malgoz’un da bulunduğu toplam 16 terörist etkisiz hale getirildi, çok sayıda silah-mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilirken, 6 mağara, barınak, sığınak ve 4 EYP imha edildi.

KIRAN-4’TE PKK’YA AĞIR DARBE

Kıran-4 operasyonu ise 24 Eylül’den itibaren Çemçe-Madur bölgesi merkez olmak üzere Kars-Ağrı-Iğdır illeri kırsalında başlatıldı. Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı’nca başlatılılan operasyon kapsamında Kars-Ağrı-Iğdır illeri kırsalında Çemçe-Madur bölgesinde 25 Eylül tarihinde 1 adet EYP ele geçirildi. Ekim ayında gerçekleştiren operasyonlarda 20 terörist etkisiz hale getirildi. Bunların 11’i gri ve kırmızı listede yer alan sözcü yönetici kadrosunda yer aldı.

Operasyonda Jandarma, Polis Özel Harekât ve Güvenlik Korucuları’ndan müteşekkil bin 125 personel, 75 operasyonel tim görev aldı.

KIRAN-5 İLE PKK’NIN KÖKÜ KAZINACAK

Terörle dört bir koldan mücadelesini genişleten Türkiye, son olarak dün Diyarbakır, Bingöl ve Muş kırsalında 2625 personel, 179 timin katılımıyla Kıran-5 Operasyonu’nu başlattı. Diyarbakır-Muş-Bingöl ara hattındaki Şenyayla bölgesinde başlatılan operasyon, Diyarbakır ve Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’nca, bölücü terör örgütünün kış üslenmesine girmesini engellemek ve bölgede barındığı değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Operasyona Diyarbakır, Bingöl ve Muş İl Jandarma Komutanlıklarında görevli jandarma komando, jandarma özel harekât, polis özel harekât ve güvenlik korucularından oluşan 2625 personel, 179 operasyonel tim katılıyor.