Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Kırgızistan uçak krizinde hangi tarafta?

Kırgızistan uçak krizinde hangi tarafta?

Kırgız Cumhuriyeti eski Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Prof. Dr. Osmonakun İbraimov Türkiye-Rusya krizi bağlamında Kırgızistan’ın durumunu değerlendirdi.
“Geçtiğimiz yıl içerisinde gerçekleşen ve bizim için olabilecek en kötü şeylerden biri Rusya ile Türkiye arasındaki krizdi ki bu kriz Kırgızistan’ın en sıkı ilişkilere sahip olduğu iki ülke arasında yaşandı ve yaşanıyor” diyen Prof. Dr. Osmonakun İbraimov, “Maalesef bu kriz, Rusya tarafından yaptırım savaşlarına, ticari engellemelere, ortak projelerin feshine ve benzeri menfi uygulamalar aşamasına ulaştırıldı. Kimin haklı, kimin haksız olduğuyla ilgili sinir harbinin kimseye faydası yok, bunu artık kimse tartışmak istemiyor. Bununla birlikte şu da ortaya çıktı ki en iyi ilişkileri bile bozup en kötü seviyeye kadar götürmek için fazla akla ihtiyaç yok” ifadelerini kullandı.
Olaya hukuki açıdan bakıldığında Türkiye haklı olduğunu kaydeden İbraimov sözlerini şöyle sürdürdü: “Rus savaş uçakları sürekli ihtar edilmelerine rağmen birkaç defa değil, defalarca Türkiye sınırını ihlal ettiler. Bu hususu Recep Tayyip Erdoğan’ın G-20 toplantısında Putin’le görüştüğü biliniyor. Buna rağmen, Rus tarafının gerekli tedbirleri almadığını ve bu olayın gerçekleştiğini görüyoruz. Bütün bunların neticesinde gözlerimizin önünde, iki ülkenin meseleyi halletmek için ciddi herhangi bir gayret göstermeden, yıllar içerisinde gelişen ekonomik ve kültürel ilişkileri üç beş günün içerisinde, düşmanca bir tavırla kesmeleri gibi olaylar yaşanıyor.
Putin’in yaşanan krize karşı gösterdiği aşırı sert tepki herkesi hayretler içerisinde bıraktı. Bununla birlikte Türk tarafı olaylara çok daha soğukkanlı bir şekilde karşılık verdi, veriyor. Süreçte kırılan tabakların, hakaretlerin, müstehcen ifadelerin haddi hesabı yok. Putin’in çok sağduyulu, aklı başında, düşünüp taşınan bir taktik ustası olduğu söylenirdi. Ama pek de öyle olmadığı ortaya çıktı. Putin hata yaptı, hatta bu hatayı tekrarlamaya devam ederek düşmanlarının avuçlarını oğuşturmasını sağladı. Napolyon’un, “Hiçbir şey düşmanın hata yapmasını ve hatasını devam ettirmesini izlemek kadar zevk verici olamaz” dediği gibi.”
İbraimov, “Fakat benim asıl söylemek istediklerim bunlar değil. Değerlendirmem Cumhurbaşkanımız Almazbek Atambayev’in yeni yıl öncesinde Türkiye’nin Rusya’dan özür dilemesi gerektiğiyle ilgili sözleri üzerine olacak. Onun beyanlarında Türkiye’ye karşı menfi bir ifade olması mümkün değil. Çünkü Kırgız lider, iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin çok daha ileri bir seviyeye ulaşması için büyük gayretler gösterdi. Onun konuşmasının içerisinden bir cümle çıkarılıp alınarak tenkitlerin odağı haline getirildi ve bu da Türk basını tarafından hayal kırıklığı olarak karşılandı.
Bize dost iki ülkenin, birbirinin saçlarına yapışmış bir haldeyken, Cumhurbaşkanımızın bir tarafı tutması veya hakem rolüne soyunması gerekir mi? Cumhurbaşkanı adına bir şey diyemem ama kendi adıma hiç gereği yoktu diyorum. O, belki ölen Rus pilotla ilgili değerlendirme yaparken, insanî kayıptan dolayı böyle bir ifade kullanmış olabilir ama Türk kardeşleri aleyhinde bir ifade kullanacağını düşünmüyorum. Evet, Atambayev’in tarafsızlığını koruması ve hiçbir taraftan yana olmadığını göstermesi gerekirdi. Eğer tarafların barışmak gibi bir niyeti varsa, elbette arabuluculuk da yapabilirdi.
Benim açımdan yaşanan krizde, sosyal ve insanî meseleler politik meselelerden daha önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!